Literatura · Povídkové antalogie

Maupassant: Vášeň a jiné povídky

https://i0.wp.com/www.kacur.cz/data/USR_001_OBRAZKY/113125.JPG

Povídky: převážná většina je kraťoučká

H = hodnocení (moje)

O = vlastní obsah

– Vášeň

H: Jedna z těch povídek, ve kterých se dokážete vžít do role muže, kterého svojí láskou až obtěžuje jistá dáma…

O: Povídka je  ženě, která je známá svojí počestností. Zamiluje se však a má poměr s hlavním hrdinou povídky. Ten se jí chce po třech měsících zbavit, ale ona se doma otráví. Slíbí jí, že ji bude milovat, když umírá… a neumře. Jsou spolu, on je ohromně nešťastný, vezme si ji. Po čase přijde její bývalý manžel a prosí ho, aby mu ji vrátil, že nemůže provdat dcery, když ta matka žije s ním a přinesla na jejich rodinu takovou pověst. S poslední nadějí se ji taky snaží přemluvit, ale naděje uhasne jako dokouřená cigareta. Bude navždy s touto otřesnou ženou, jejíž chyba je v jejím doprošování a vnucené lásce.

– Vyplétačka

H: Dojemná povídka, která krásně ukazuje krutost některých lidí.

O: Povídka o ženě, která se jako malé dítě zamilovala do chlapce, kterého milovala do konce života. Byla hrozně chudá, ale vše odkládala, aby mu pak mohla dát peníze. I když se oženil, tak mu šetřila. Před smrtí vše vypověděla lékaři a dala mu ty peníze. Ten to pověděl lékárníkovi, spokojenému a tlustému, a on se rozhněval, že kdyby žila, nechal by ji zavřít. Takhle ho moci kompromitovat. Potom mu řekl o té velké sumě peněz a tu se zamyslel a vzal si je, že je dají na dobré účely. Nedali, koupili si akcie a nechali si i vyplétaččinu dřevěnou boudu, ale koně a psi poslali pryč.

– Lůžko 29

H: Tato povídka je dost zajímavá, líbila se mi.

O: Povídka je o krásném vojákovi, po kterém všechny ženy šílí a všichni muži žárlí. Po čase se zamiluje do krásné Irmy a je s ní rok, než ho odvolají. Když se vrátí, nemůže jí najít. Někteří říkají, že spala se všemi Prusy. Dojde mu lísteček, že leží v nemocnici. Je na pokoji 29, nakažená syfilis. Povídá mu, že si ji ti Prusové vzali násilím, mohla se léčit, ale raději jich hodně nakazila a tak i zabila. Všichni se tomu vojákovi smějí a pomlouvají, naštve se na Irmu a vynadá jí v poslední hodince. Ona se však brání a křičí na něj, že zabila více Prusů než on. Že on jim měl bránit přijít do toho města, a když už tu byli, ona je nakazila a zabila… zvítězila.

– Miss Harrietová

H: Tato povídka mi připadá dost dlouhá, ale končí dramaticky a smutně.

O: Povídka je o ženě, která je kost a kůže, vlasy myší a zplihlé. Do domku, kde bydlí, přijde muž, malíř. Je plachá, ale začne obdivovat jeho malby. Seznámí se s ním a jsou přátelé, pak od něj prchá a on pozná, že je do něj zamilovaná. Chce pro to odjet, ale den před odjezdem ho Miss vidí cicmat se se služebnou, s kterou se jen tak občas pusinkoval. Odpoledne ji najdou utopenou v studni. A na její nadutá ústa utopence, nikdy nepolíbená, jí dá bez zhnusení pusu.

– Alexandr

H: Moc pěkná a něžná povídka.

O: Povídka je o věrném služebníkovi, který se staral o ochrnutou paní. Ta se jednou podivila, proč s ní pořád je, když její muž je zlý, hubuje a dávají mu velice málo peněz. Svěří se jí, že si ji od začátku zamiloval a pro nikoho jiného by nechtěl pracovat. To už bylo několik let, co věrně s ní chodíval, nenechal ji napospas tomu muži a byl jí vždy po boku, nežádajíc tělesnou ani projevenou lásku, jen blízkost.

– Noc u mrtvé

H: Tato povídka je další ta, která pěkně vypovídá o lidském charakteru a odsouzení.

O: Povídka o staré ženě, která zemřela. Její děti, jeptiška a soudce, jsou u jejího lože. Naleznou staré dopisy a čtou, že měla milence. Předtím si povídali o tom, jaké jsou jejich vzpomínky z dětství spojené s ní krásné, jak ji pěkně pohřbí atd., ale po tomto zjištění se od ní odvrátili, jako by provedla nějaký strašný čin a přestala pro ně být matkou.

– Modelka

H: Docela drastická povídka.

O: O modelce, která svému milenci stále něco vyčítala a hašteřila se s ním. Tak se s ní rozešel, ale ona řekla, že jestli to udělá, zabije se. Řekl, ať se klidně zabije a ona skočila z okna. Obě nohy měla zlomené a už nikdy nemohla chodit. Jeho to tak dojalo, že si ji vzal a miloval.

– Naše dopisy

H: Moc pěkná povídka o tom, jaké mínění se můžeme vytvořit na ženy jen podle obrazu, ale jaké mohou být ve skutečnosti.

O: Povídka je o muži, který se ubytuje u svého přítele v pokoji tety Růženy. Podle obrazu mu není vůbec sympatická, nějaká matrona, která nic neprožila a zemřela. V tajné schránce v šuplíku však objeví dopisy, kde si píše pěkně s milencem a vytvoří si o ní hned jiný obrázek.

– Závěť

H: Docela pěkná a dojemná povídka o ženě, která se vzepřela aspoň po smrti.

O: Povídka je o smrti jedné utiskované ženy. Manžel jí byl nevěrný, syni jí neprojevovali úctu a neměli se k ní, kromě jednoho (byli tři), který ji miloval. Tomu také odkázala všechen svůj majetek i se slovy, že tohoto syna nemá se svým mužem, ale se svým milencem, jehož láska jí byla oporou. Byla to tichá myška, ale teď po smrti řekla vše. Syn dal nějaké jmění i nevlastním bratrům a odešel z domova.

– Pan Iokaste

H: Moc pěkná povídka, souhlasím s vypravěčem.

O: Povídka je o muži, který se zamiloval do jedné krásné ženy. Byla vdaná, ale s milencem čekala dítě. Prosila ho, aby ji vychoval. Manžel dcerku poslal pryč a milenec ji patnáct let neviděl. Potom její muž zemřel a on pátral po tom, co se stalo s jeho dcerkou. Potkal ji a byla zrovna ve věku jeho milé, když zemřela. Trpěl vášní k ní, otcovskou i mileneckou. Zamilovala se do něj. Její matce slíbil, že se o ni postará, i kdyby měl porušit zákon. Stal se jejím milencem a byli spolu šťastní. Přestože byl její otec.

– Poustevník

H: Velmi dobrá povídka, opět zajímavý příběh :)

O: ZDE

– Paní Parisová

H: V prostředku, který použil milenec p.P., je tato povídka opravdu originální a milá :)

O: ZDE

– Kulhanka

H: Smutná povídka.

O: Povídka o ženě, která byla velice škaredá a kulhala. Dělala v jednom domě služebnou a pánův synek ji měl moc rád, protože mu vykládala historky. Jednou ji našel mrtvou a vyslechl si od kněze její příběh. Přišla do města jako krásné 17tileté děvče, zalíbila se jednomu mladíkovi a ten za ní přišel na půdu. Slyšel je však jeho zaměstnavatel a vyhodil by ho, kdyby dívka neutekla. Vyskočila z okna a zlomila si nohu tak, že už se jí nikdy nezahojila. Jen pro toho chlapce. Ten ji nechal, ale ona už nikdy nikoho nemilovala.

– Lítost

H: Ohromně smutná povídka :(

O: Povídka o muži, který svůj život neprožil. Nic nezažil. Manželku ani děti neměl. Miloval celý život jen jednu ženu. Jednou se rozvzpomněl, jak, když byl mladý, nějak na něj koukala, šli kolem řeky, když její muž spal a ona mu řekla podivnou větu o tom, že se nevyjadřuje atd. Musel za ní jít, bylo mu už 62, aby věděl, jestli k němu něco cítila. Zjistil, že ano, a kdyby se vyjádřil, podlehla by mu. Měl by úplně jiný život, možná šťastný, odešel k té řece, tam si sedl pod stromy a plakal.

– Hrobničky

O: ZDE

H: Skvělá povídka, vážně, originální. Hrobničky je vlastně nové slovo :)

– Znamení

H: Velmi vtipná povídka :D

O: Povídka o vdané ženě, která si všimla, že naproti ní bydlí prostitutka. Vždy z okna kývla na muže a ti za ní zašli. Sama to chtěla zkusit, jen tak pro legraci, a jeden muž za ní skutečně šel. Prosila ho, aby odešel, že to jen zkoušela, že se muž vrátí. Byl pěkný, to ano, ale manžel měl do půlhodiny přijít. On to bral jako výmluvu, aby nevzbudil povyk, vyspala se s ním. Nechal jí tam dva zlaťáky a slíbil, že druhý den přijde znovu. Kamarádka, které to svěřovala, se rozesmála, poradila jí, aby na něj poslala policistu a za ty dva zlaťáky něco koupila manželovi.

– Baronka

H: Taková docela úsměvná povídka.

O: Povídka je o baronce, která nemá manžela, jen dceru, a velmi diskrétním způsobem si obstarává milence a ti ji zásobují penězi. Nastane horší doma, milence nemá, peníze také ne. Zajde za přítelem, aby ji půjčil. Ten jí dá ale krucifix za 50 000 a říká, ať ho prodá a jemu dá je 30 000, že k ní bude posílat jen ty nejlepší zákazníky, a tak snad nalezne milence. Peníze za krucifix mu po čase vrátí šťastná s tím, že její krucifix je stále na prodej… :)

– Pokoj 11

H: Tato povídka je docela poučná a krajně zábavná, spíš i trošku nechutná, když se vžijete do role hlavní hrdinky.

O: Povídka je o ženě, která byla sice vdaná, ale vždy si detailně zjistila vše o životě pluku, který na tři roky přišel do města, aby si vybrala nejvhodnějšího milence (diskrétní atd.), s kterým bude trávit tři roky. Scházeli se v pokoji, do kterého nikdy nevešla dvě noci po sobě. Proto, když v tom pokoji zemřel jakýsi pocestný, nechal ho tam hostinský do rána, protože paní tam nepřicházela. Ale toho dne se rozhodla, že tam půjde, protože manžel odjel pryč na delší dobu a její nepřítomnost v domě nebude podezřelá. Lehla si do postele ke svému milenci a políbila ho. Pak zjistila s úlekem, že je to mrtvola jakéhosi muže, obličej černý a napuchlý atd. Zaječela a utekla z pokoje do náručí svého skutečného milence. Teď byla ale polonahá a každý ji poznal, takže byla prozrazena.

– Mrtvá

H: Tato povídka je trošku mysteriózní a opravdu zajímavá.

O: Povídka o muži, který šíleně miloval jednu dámu, která zemřela. Chtěl ji naposled vidět, a tak zašel na hřbitov. Schoval se tam a v noci hledal její hrob. Nemohl ho najít a tu se stalo něco strašidelného – začaly se otvírat hroby, mrtvoly lezly ven a přepisovaly si náhrobky. Stálo tam Milující otec, přepsal to na Bil svoji ženu i děti… pravdu. Našel hrob své milované a ta přepsala náhrobek na: Šla jsem podvést svého milence a po cestě jsem nastydla a zemřela (nebo tak nějak).

– Neužitečná krása

H: Tato povídka je ohromně poučná a také k naštvání a k zaražení a k dojetí…

O: Povídka o ženě, která svým mužem byla nucena 11 let plodit děti, protože na ni ohromně žárlil. Nechodila tak do společnosti, ale ani on ji nechtěl moc vidět. Vše mu to jednoho dne řekla, ztratila tak mnoho let, i když byla úžasná matka a žádné její dítě nezemřelo. Řekla mu, že jedno dítě není jeho. Byl milující otec a šest let ho tak trápila, a aby se to dozvěděl, nezabil ji. Chodili do společnosti, i přes 7 dětí byla krásná a on ji nechal, aby se ukazovala. Byl tam i jeden filosofický rozhovor dvou mužů v divadle při pohledu na ni o lidském smyslu života… Nakonec mu řekla pravdu, protože se tak trápil, děti miloval, ale pohyboval,  že všechny jsou jeho. A už ji myslím nechal.

– Otec a syn

H: Tato povídka je velice zajímavá svým určitým koloběhem :)

O: O otci Hautovi, který si prostřelí břicho při lovu a prosí syna, aby se postaral o jeho milenku v Rouenu (jeho žena už dávno umřela). Splní tedy jeho slib a zjistí, že ta žena je velice milá a má syna, tedy jeho bratra. Otec za ní jezdil každý Čt, tak za ní také přijede v Čt a poté další Čt, aby s ní vyřídil pozůstalost, kterou připíše na syna. Od té doby k ní jezdívá zase on každý Čt, protože se cítí sám, vždy byl s otcem, možná že se stane i jeho milenkou, ale je to takový roztomilý koloběh, když pro něj měla nachystané jídlo jako pro otce, víno, Emilek tam běhal…

– Vdova

H: Velice smutná povídka s lidmi se zajímavým charakterem.

O:  Povídka o jednom rodu mužů, kteří po několik generací milovali až za hrob. Pro svoji lásku udělali vše a z lásky se zabíjeli. Jeden třináctiletý chlapec se taky zamiloval, vyslechl historky o svém rodě, ale ostatní nebrali na velkou váhu, že je zamilovaný. Dokud se kvůli té slečně neoběsil na stromě a ta kvůli němu až do konce života zůstala vdovou, přestože v té době byla už zasnoubená.

– Měsíční svit

H: Tuto povídku jsme četli ve škole, znovu jsem si ji číst nechtěla, jen vím, že mě nijak nenadchla. I když chápu, že to zvláštní je tam ta reakce otce.

– Boitelle

H: Tato povídka mě něčím zasáhla, je tragická přístup hlavního hrdiny i přístupem jeho rodičů a krásnou povahou vypravěčovy černošské přítelkyně.

O: Příběh je o muži, který se zamiloval do černošky. Přivezl ji rodičům, aby mu ji schválili – jinak si ji nevezme. Je opravdu úžasná. Milá, uvaří oběd, pomáhá se vším na zahradě i kolem zvířat, chytrá. Velice se snaží, aby zapůsobila. Maminka taky říká, že je to moc milé děvče, ale je až moc černé. Syn si ji nesmí vzít. Ona vložila snahu, ale ten syn ne. Nevzal si ji tedy. Vzal si poté jinou ženu a měl s ní 14 dětí, ale jen u té černošky měl pocit, že je v ráji, když se jí podíval do očí.

– Pan Parent

H: Tato povídka je vélice dlouhá, možná až moc.

O: Povídka o muži, který byl velice hodný, ale spíš hloupý, důvěřivý, ale rozčilujícím způsobem, hlavně pro jeho ženu. Ta na něj byla ohromně zlá, i služka, jen synáčka miloval. Od služky se po čase dozvěděl, že jeho žena má milence, jeho nejlepšího přítele, s kterým je od počátku vztahu, protože si ho nemohla vzít, když neměl žádné peníze. Mužem opovrhovala a ani syn není jeho. Vyhodil je oba, syna jí dal, ale trápil se dvacet let vzpomínkami a pochybnostmi, jestli je syn jeho nebo ne. Jednou se vydá na venkov a potká tam tuto rodinku, spokojenou, zatímco z něj byl až galejník. Hrozně jim vynadal, jak ho trápili, že Jiří je možná jeho syn, že žijí z jeho peněz, které jim posílá atd. A nechal je tam celé rozhozené a odešel. Ať nemají asi tak spokojený život.

– Misti

H: Tato povídka mě až tak nenadchla svojí pointou ani dějem, ale líbilo se mi vykreslení hlavního hrdiny.

O: Hlavní hrdina je muž, který si vždy velice zamiluje manžela své milenky, vždy s ním udržuje přátelské styky i po tom, co se s jeho manželkou rozejdou, a tak si vytváří pevná přátelská pouta. Zrovna má jednu milenku, která věří na kartářky apod., proto si nechá vyložit karty. V bytě té kartářky ji zaujme vycpaný kocour a kartářka jí poví příběh, jak měla snoubence. Přišel k ní domů a její kocour Mouton mu vyškrábal oči, jak tu ženu miloval a chtěl ji pro sebe. Vyhodila ho z okna a on si přelomil páteř. A tak přišla o oba. Proto i jeho milenka odstranila svoji milovanou kočku Misti, pro jistotu.

– Dítě

H: Tato povídka je srdcervoucí.

O: Povídka o muži, který se zamiloval a oženil a kvůli té ženě opustil a ignoroval svoji milenku. Po roce mu dojde dopis od lékaře, ať okamžitě přijde, že porodila dítě a umírá a chce ho naposled vidět. Slibuje mu, že to dítě je jeho. Tak si ho vezme, své ženě vše poví a ta se rozhodne, že si dítě nechají.

– Šálí

H: Tuto povídku jsem četla jako poslední a hluboce mě dojala. Je z Bombaje a obsahem je velice působivá.

O: O Evropanovi, který plní úkol v Bombaji. Rádža s ním chodí na lov, posílá mu všechny možné dary a rozveselení, jednou také pět dívek – od 6 do 8 let. Hraje si s nimi a vypráví příběhy, ale s nejstarší Šalí se skutečně sblíží a spí s ní atd. Při odjezdu jí daruje krabičku, co mu dal rádža, a která se jí líbila. Když po dvou letech znovu přijede, sluha mu říká, že Šalí hodili po jeho odjezdu z věže do vody svázanou v pytli, že prý kradla, tu krabičku. Vysvětlovala, že jí tu krabičku dal, ale nevěřili ji. Muže popadla ohromná bolest.

Z cest

H: Tuto povídku bych označila jako velice zajímavou, netypickou a něžnou.

O: Povídka je o ženě, která cestuje vlakem z Ruska do Francie, protože má špatné plíce. Sedne si k ní muž s krvácející rukou, lekne se, že ji chce okrást, ale posbírá její peníze, vrátí jí je a prosí ji, aby ho zachránila, jinak zemře. Pošle tedy domů sluhu a tohoto muže vydává za svého sluhu, má pro něj pas. Když se pak vrací do Ruska, až do své smrti je jí ten muž stále nablízku. Nikdy na ni nepromluví, protože si to přála, ale vždy, když odrhne záclonu pokoje, sedí na lavičce před jejím domem. Ne otravný, ale jako věrný pes, kterému zachránila život. Když umře, chce ji vidět a políbí jí ruku…a pak uteče pryč.

– Slečna Perla

H: Pěkná, ale trošku smutná povídka.

O: ZDE

– Babiččiny rady

H: Pěkná povídka s rozhovorem o manželství dnes a dřív.

O: Rozhovor s babičkou a vnučkou, kdy babička nadává, jak se dnes dívky berou jen pro peníze a postavení, jak mají jen jednoho manžela, a i když s ním nejsou šťastné, jsou s ním. Za jejich dob musel mít každý milence a milenku, miloval a pro lásku žil…ale teď.

– Rez

H: Také docela vtipná povídka, která se zaobírá choulostivým tématem, které je aktuální i dnes

O: Povídka o muži, který miluje lov a potká ženu, která také. Loví spolu a on cítí, že by spolu mohli žít. Odjede na týden do Francie, a když se vrátí, už ji nechce vidět. Později příteli vysvětluje, že má takový choulostivý problém, snažil se u ve Francii vyřešit, ale stále ne a ne…a takového by ho žena nechtěla, vždyť by ji nedovedl uspokojit. Přítel se tomu směje a jeho manželka mu vytkne, že on se taky nemá moc co smát.

– Maska

H: Tato povídka je velice zajímavá a také smutná.

O: Povídka o starém muži, který byl kdysi hrozný proutník a vše to vždy vykládal manželce, která ho milovala a byla z toho hrozně nešťastná. I teď ve stáří chodil na maškarní plesy s maskou mladíka, aby se mohl otírat o dámy, ale neviděli ho. Přesto si jeho žena myslela, jak je krásný, ale on chtěl jiné, ne ji. Což bylo smutné. Ona mu ani nic nevyčítala, když ji jen nechápal.

– Berta

H: Další z povídek na vážné téma, zajímavá.

O: Povídka o postižené dívce, kterou její doktor snažil aspoň trošku něčemu naučit. Naučil ji v určitou hodinu čekat na jídlo. Potom si vzala jednoho muže, což chtěla rodina. Prý, když žena porodí dítě, rozjasní se jí mysl, stávalo se to. Zamilovala se do něj a upnula se na něj místo jídla. On byl však proutník a po čase se moc nevracel domů, ale ona ho den co den čekala a skučela, hodiny znala. Tak jí doktor hodiny vzal a nutil se ji odnaučit to málo, čemu ji naučil, muže vyplatili a poslali pryč. Ten si žil jako v bavlnce a flámoval.

Reklamy

2 thoughts on “Maupassant: Vášeň a jiné povídky

  1. U povídky Mrtvá – Bil své děti a ženu (máš tam Byl…)
    Jinak doporučuji také povídky Šperk, Vendeta a samozřejmě Kulička, pokud jsi již nečetla.

  2. Pingback: Povídky |

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s