Literatura · Povídkové antalogie

Maupassant: Milostná schůzka a jiné povídky

Povídky: převážná většina je kraťoučká

H = hodnocení (moje)

O = (c) obsah

– Výlet na venkov

H: Tato povídka se mi líbila, byla však i docela smutná ke konci.

O: ZDE

– Rez

H: Také docela vtipná povídka, která se zaobírá choulostivým tématem, které je aktuální i dnes

O: Povídka o muži, který miluje lov a potká ženu, která také. Loví spolu a on cítí, že by spolu mohli žít. Odjede na týden do Francie a když se vrátí, už ji nechce vidět. Později příteli vysvětluje, že má takový choulostivý problém, snažil se u ve Francii vyřešit, ale stále ne a ne…a takového by ho žena nechtěla, vždyť by ji nedovedl uspokojit. Přítel se tomu směje a jeho manželka mu vytkne, že on se taky nemá moc co smát.

– Poleno

H: Naprosto skvělá povídka, hodně poučí o určitém typu žen :)

O: Povídka o tom, jak žena dokáže zkazit můžské přátelství, stejně jako dvou kamarádů v této povídce. Přítel si našel ženušku, kamaráda často zvali, rozuměli si a on si říkal, že to tedy nebude tak zlé. Pak s ní však zůstane sám a zjistí, že ho miluje a myslí si, že láska je o takovémto trýznění a pokušení. Nalepí se na něj a jen ohořelé poleno, které vypadne z krbu jej zachrání od toho, aby je kamarád načapal. Znechutí si ji a oni už ho ani nezvou a přátelství je opravdu zkaženo.

– Náhradník

H: Taky docela vtipná povídka

O: Povídka o muži, kterého si najala jedna stará žena a za peníze s ním spala – ona dávala peníze jemu. Nelíbila se mu, ale přijal to, peníze potřeboval. Jednou nemohl, a tak poslal kamaráda. Ten mu však nedal slíbenou půlku peněz, a tak se pohádali. Vše se vyřešilo, bába si nechala oba.

– Lest

H: Docela vtipná povídka

O: Povídka o ženě, která měla doma milence a ten náhle zesnul. Zavolala naléhavě lékaře, ten jí pomohl zakrýt tuto hrůzu před jejím mužem, který se vrátil. Tvrdil, že přijel za jeho ženou s pomocníkem a tomu se udělalo zle, doškobrtal se s mrtvolou do kočáru a odjel.

– Pařížské dobrodružství

H: Docela pěkná povídka o ponaučení jedné ženy, ale i tom, že to zkusila

O: O ženě, která toužila po neřesti, proto se jednou vydá do Paříže, toužící po těch nočních večírcích apod. Má muže, ale seznámí se tam s jedním významným spisovatelem, celý den i noc s ním stráví a pk zjistí, že ta neřest není přesně to, co čekala a co by snad chtěla.

– Morinův případ

H: Neboli případ prasáka Morina, docela pěkné, ale není to nejlepší z jeho povídek, ani z daleka

O: Povídka je o muži, kterému se ve vlaku zalíbila jedna dívka a chtěl ji políbit. Ta se lekla a s křikem utekla, rodina na něj podala žalobu, manželka mu to stále vyčítala. Dva kamarádi jeli uprosit, aby tu žalobu stáhli. Jeden z nich mezitím skončí v románku s tou dívkou, kdo je pak tedy prasák? Žalobu odvolali díky druhému příteli, ten jeden si užíval.

– To je jenom kohout

H: Ti muži, něco chtějí a pak klidně usnou

O: Povídka o ženě, která stále odolávala jednomu baronovi. Potom konečně svolila a pozvala si ho do ložnice. Tolik ji chtěl, přesto usnul, než přišla.

– Dveře

H: Vtipná povídka o tom, co by potřebovalo vidět více mužů

O: Povídka o jedné ženě, se kterou každý flirtuje a ona s ním. Jeden muž se do ní opravdu zamiloval, už by určitě začal románek, muž se s ním přátelil a pozval ho k nim na zámeček. Přijel tam, všichni ho viděli rádi, bavil se. Potom přišel do ložnice toho muže a on jakoby omylem otevřel dveře do pokoje své ženy, kde stála ještě neoblečená. Hubená jak tyčka, prsa svislá, jak si je předtím vycpávala atd. Milenec procitl, poděkoval a odjel šťastný, že unikl.

– Odpuštění

H: Tato povídk dovede člověka rozčílit tím, co se v ní odehrává. Kritika společnosti

O: Tato povídka je o ženě, která velice milovala svého manžela. A důvěřovala mu. Pak se dozvěděla, že má milenku. Vše mu na rovinu řekla a on jí vysvětlil, že je to jen jeho přítelkyně. Zašli za ní a jeho žena se s ní velice spřátelila. Dokonce se přestěhovala do stejného domu a staly se z nich velké přítelkyně. Potom však umírala a na smrtelné lože si zavolala jen toho manžela se slovy důvěrnými v dopise a jeho žena procitla. Odpustila jim, milenka zemřela a žena manželovi řekla, že budou jen přátelé (což na tu dobu bylo určitě nevídané).

– Vdova

H: Velice smutná povídka s lidmi se zajímavým charakterem.

O:  Povídka o jednom rodu mužů, kteří po několik generací milovali až za hrob. Pro svoji lásku udělali vše a z lásky se zabíjeli. Jeden třináctiletý chlapec se taky zamiloval, vyslechl historky o svém rodě, ale ostatní nebrali na velkou váhu, že je zamilovaný. Dokud se kvůli té slečně neoběsil na stromě a ta kvůli němu až do konce života zůstala vdovo, přestože v té době byla už zasnoubená.

– Šperky

O: ZDE

H: Povídka také zčásti o prohnanosti, která se probudila ze smutku… raději ty peníze. Ale dobrá.

– Teta Růžena

– Bytná

H: Docela vtipná povídka :)

O: Povídka je o chlapci, který bydlí u jedné bytné v Paříži. Laškuje s ní, skamarádí se. Je jí přes 40. Potom se seznámí s dívkou, zamiluje se a vezme si ji do bytu. To však nesmí, bytná je načapá a dívku polonahou vyhodí. On si však všimne, jaké poklady ta bytná schovává pod šaty, protože je jen ve spodničce a pomiluje se s ní. A ona mu říká ,,Ty rošťáku…“ jak mu říkávala, když jí jen tak políbil na tvář. A tak nějak lichotivě.

– Řád

H: Taky pěkná povídka :)

O: Povídka o muži, který chtěl strašně získat nějaký čestný řád. Jeden přítel, poslanec, mu řekne, že mu ho zařídil, ale musí jez po knihovnách ve Francii a vypracovat o nich práci. Jezdil tam tedy, jednou se mu zachtělo po manželce, tak odjel domů. Měla zavřeno v pokoji, zaklepal, něco si špitala a pak mu otevřela, a jak je šťastná. Objevil v šatně kabát s řádem a říkal, že není jeho! Ona mu však namluvila, že je to překvapení, že už řád dostal a ona mu nechala ušít kabát a našít na něj ten řád. Byl nadšený. Zajímavé je, že i ten poslanec, který mu ten řád zařídil (a spal s jeho manželkou), měl řád a nikdo nevěděl, za co…

– Moudrý muž

H: Docela úsměvná povídka

O: Povídka o muži, který se velice zamiloval. Jeho přítel ho rok neviděl, ale potom ho našel zchřadlého a na smrt nemocného. Trápila ho žena, stále ji vášnivě miloval, ale ona s ním chtěla každý den spát a on z toho byl velice vysílený. Kolikrát chtěl utéct, ale ty její oči ho vždy přivedou zpět. Doporučil mu, aby jí to řekl, nebo jí někoho našel. Po pár měsících ho opět vidí a je zase zdravý. Pozve ho domů na večeři, s ženou se stále milují, poté se jdou projít a nechají ji ve společnosti nějakého přítele. Tedy nejspíš jejího milence. A ten opět zdravý muž se přítele ptá, jestli nezajdou k děvkám.

– Zámek

H: Povídka je docela pěkná :)

O: Povídka o mužích, kteří mají spolek. Spojuje je fakt, že nejsou ženatí, nechtějí, ale o ženách stále mluví. Tato povídka je o historce jednoho muže, o jeho prvním sexu. Svedl vdanou ženu, spíše ona jeho, ale víme, co pak ženy říkají. Šla s ním do hotelu, tam spílala, co to udělala, on zhasnul a odvedl ji k posteli. Ráno je tam ale objevil hostinský, který nepočítal, že tam pán toho dne bude. A ta žena opět šílela samozřejmě. Muž zavřel pořádně okna před světlem, ale dveře ne.

– Důvěrné sdělení

H: No docela dobrá povídka.

O: Povídka o ženě, kterou týral manže žárlivostí. Miloval ji, každý den s ní chtěl spát, ale měl dlouhé licousy, pupek a byl maličkej. Vyhýbala se sexu s ním, až pojal podezření, že ho podvádí a teror začal. Jednoho dne přiběhne potěšeně k přítelkyni, že TEĎ konečně se může muži smát, že má co chtěl, podvedla ho, už to nikdy neudělá, ale přesto má na hlavě ty parohy, má je tam!

– Neopatrnost

H: Taková povídka z jiného soudku :)

O: Povídka o manželství, z kterého i přes veškerou snahu mladých lidí vyprchala šťáva. Proto má manželka přání, aby šli do nějakého podniku, kde ho znají, a ji budou považovat za jeho milenku. Vedli tam hovor o jeho milenkách, že jich měl spoustu, že ani nemůže říct kolik. I děvek. A ona se tak vyptává a děsí se, pak jí řekne, co je na prostitutkách tak přitažlivého… a ona se nakonec zachová jako ona (tuším).

– Jehlice

H: Povídka o docela drsném vztahu

O: Povídka o muži, který potkal kamaráda a vyptával se ho na ženy v tom kraji. A vyprávěl mu příběh o jedné. Byla to běhna, ale on ji hrozně miloval. Stále se hádali a málem se pozabíjeli, ona mu zahýbala, neměli tak vážný vztah. Byl to ale smrtelný vztah. Obrala ho o 4 miliony a pak ho odkopla, když byl chudý. Teď nastřádal milion, a i když se pak bude muset zabít, až ho opustí, aspoň rok s ní bude, rok.

– Vojáček

H: Tuto povídku jsem nejspíš zcela nepochopila (konec), ale jinak docela pravdivý, ale i obyčejná

O: O vojácích, kteří chodili vždy o svém volnu do lesa si posedět. Pak potkali dívku, ta jim dala mléko od krávy a oni jí donesli bonbony. Pak si kamarád bral volno i jindy a stalo se, že když si zase vyšli, zjistil jeho přítel, že s tou dívkou začal chodit a jeho si už nevšímají, ani mléko mu nedá. Když odchází zase pryč, ten kamarád ,,zrádce” se naklání z mostu a spadne. Něco dole zahlédne, že přepadne, ale co to bylo, to řečeno nebylo (že by snad ten kamarád tu dívku zabil a on ji viděl plout v řece? nevím.

– Sbohem

Další povídka plná strasti nad stářím, procitnutím, poznáním. Obsahem podobná povídce Konec.

– Zachráněná

H: Tato povídka je úplně úžasná, odhalení nevěry, které by mohlo být i dnes považováno za famózní :)

O: Povídka o ženě, která měla muže a neměla ho vůbec ráda. Navíc ji podváděl, ale velice opatrně. Zašla za přítelem a poprosila ho, aby jí našel služebnou přesně, jako je na fotce – tam byla ta jeho milenka. A on po trošce údivu, jestli to může být i prostitutka, protože tak vypadá jedna a ona, že ano… Řekla mu i proč a oba se zasmáli. Chtěla totiž, aby ji muž podvedl s ní. Vše jí vysvětlila, rozvedla takhle několik manželství. Potřebovala značku parfému milenky, a když už byl svedený a měli se spolu vyspat podruhé, pozvala žena všechny přátele a rodiče a v nejlepším muži otevřela dveře.

– Znamení

H: Velmi vtipá povídka :D

O: Povídka o vdané ženě, která si všimla, že naproti ní bydlí prostitutka. Vždy z okna kývla na muže a ti za ní zašli. Sama to chtěla zkusit, jen tak pro legraci, a jeden muž za ní skutečně šel. Prosila ho, aby odešel, že to jen zkoušela, že se muž vrátí. Byl pěkný, to ano, ale manžel měl do půlhodiny přijít. On to bral jako výmluvu, aby nevzbudil povyk, vyspala se s ním. Nechal jí tam dva zlaťáky a slíbil, že druhý den přijde znovu. Kamarádka, které to svěřovala, se rozesmála, poradila jí, aby na něj poslala policistu a za ty dva zlaťáky něco koupila manželovi.

– Josef

H: Tato povídka mě moc nezaujala

O: O ženě, které si moc nevšímá manžel. Proto mu zahýbá a přítelkyni vypráví příhodu, jak mu zahnula s jedním chlapcem, který ještě s nikým nespal. Ten se do ní zamiloval a oddaně jí doteď slouží. Pozvala ho, udělala si z něj legraci a zase ho odvolala. Už s nám pak nikdy nebyla.

V této povídce je ale zajímavý pasáž:

,,Má drahá já nemohu žít bez lásky. Kdybych nebyla milována, myslela bych, že jsem mrtvá.“

,,Ano. Muži to nechápou! Zvláště pak naši manželé!“

,,No to vůbec ne! Ale copak to jde jinak? My potřebujeme lásku, která se skládá z rozmazlování, roztomilostí, dvoření. To je potrava našeho srdce. Pro náš život je to nezbytné, nezbytné, nezbytné…“ … ,,Já musím cítit, že na mne někdo myslí, pořád a všude. Když usínám, když se probouzím, musím vědět, že mě někde někdo miluje, sní o mně, touží po mně…“

– Vystřízlivění

H: Moc pěkná povídka

O: O muži, který se zamiloval do dívky, zasnoubili se, ale pak si vzala jiného. Trpěl ohromně, přitom to byl takový statný muž z vesnice. Pak šel kolem jejího domku a slyšel křik, zrovna rodila. Pomohl děťátku na svět a postaral se o ni. Manžel přišel později a děkoval mu a přál si, i Benedikt si to nakonec přál, aby byli přátelé.

– Modelka

H: Docela drastická povídka.

O: O modelce, která svému milenci stále něco vyčítala a hašteřila se s ním. Tak se s ní rozešel, ale ona řekla, že jestli to udělá, zabije se. Řekl, ať se klidně zabije a ona skočila z okna. Obě nohy měla zlomené a už nikdy nemohla chodit. Jeho to tak dojalo, že si ji vzal a miloval.

– Přiznání

H: Taková docela krutá žena v této povídce

O: Povídka o ženě, která byla už odmala předurčena plést intriky atd. Vzala si muže, který se jednou opil a zahnul jí. Tak ho to tížilo, že se jí svěřil a ona se mu začala hrozně smát a odešla. Pochopil, že ona ho podvádí neustále…

– Odplata
H:Taky docela dobrá povídka ve formě dialogu

O: Povídka o muži, který bil svoji ženu, aby se jí zbavil. Konečně se rozejdou, vezme si svého milence. Pak se potkají, ona se od něj distancují a odhání, ale on se chce stát jejím milencem a říká, proč ji bil, a že má právo vzít si ji jako milenku, když ona si vzala svého milence. A tak svolila.

– Okno

H:Tato povídka je vtipná :)

O: ZDE

– Moc černá

H: Moc pěkná povídka, smutná

O: ZDE

– Milostná schůzka

– Misti

H: Tato povídka mě až tak nenadchla svojí pointou ani dějem, ale líbilo se mi vykreslení hlavního hrdiny.

O: Hlavní hrdina je muž, který si vždy velie zamiluje manžela své milenky, vždy s ním udržuje přátelské styky i po tom, co se s jeho manželkou rozejdou, a tak si vytváří pevná přátelská pouta. Zrovna má jednu milenku, která věří na kartářky apod., proto si nechá vyložit karty. V bytě té kartářky ji zaujme vycpaný kocour a kartářka jí poví příběh, jak měla snoubence. Přišel k ní domů a její kocour Mouton mu vyškrábal oči, jak tu ženu miloval a chtěl ji pro sebe. Vyhodila ho z okna a on si přelomil páteř. A tak přišla o oba. Proto i jeho milenka odstranila svoji milovanou kočku Misti, pro jistotu.

– Vášeň

H: Jedna z těch povídek, ve kterývh se dokážete vžít do role muže, kterého svojí láskou až obtěžuje jistá dáma…

O: Povídka je  ženě, která je známá svojí počestností. Zamiluje se však a má poměr s hlavním hrdinou povídky. Ten se jí chce po třech měsících zbavit, ale ona se doma otráví. SLíbí jí, že ji bude milovat, když umírá… a neumře. Jsou spolu, on je ohromně nešťastný, vezme si ji. Po čase přijde její bývalý manžel a prosí ho, aby mu ji vrátil, že nemůže provdat dcery, když ta matka žije s ním a přinesla na jejich rodinu takovou pověst. S poslední nadějí se ji taky snaží přemluvit, ale naděje uhasne jako dokouřená cigareta. Bude navždy s touto otřesnou ženou, jejíž chyba je v jejím doprošování a vnucené lásce.

– Neužitečná krása

H: Tato povídka je ohromně poučná a také k naštvání a k zaražení a k dojetí…

O: Povídka o ženě, která svým mužem byla nuena 11 let plodit děti, protože na ni ohromně žárlil. Nechodila tak do společnosti, ale ani on ji nechtěl moc vidět. Vše mu to jednoho dne řekla, ztratila tak mnoho let, i když byla úžasná matka a žádné její dítě nezemřelo. Řekla mu, že jedno dítě není jeho. Byl milující otec a šest let ho tak trápila, a aby se to dozvěděl, nezabil ji. Chodili do společnosti, i přes 7 dětí byla krásná a on ji nechal, aby se ukazovala. Byl tam i jeden filosofický rozhovor dvou mužů v divadle při pohledu na ni o lidském smyslu života… Nakonec mu řekla pravdu, protože se tak trápil, děti miloval, ale pohyboval,  že všechny jsou jeho. A už ji myslím nechal.

– Novoroční dárek

H: Ty ženské…
O: O ženě, která přiběhne za svým milencem, že manžel zjistil jejich poměr, že už u něj nebude atd. On se to snažil vyřešit, že s ním má zůstat atd. Ona chtěla odejít uražená, on ji zadržel, že to jen pro její dobro takhle řešil, ale když to nejde jinak, že má u něj zůstat. Objala ho, že jen chtěla zjistit, jestli ji miluje i přes kritiku společnosti a odešla domů za manželem.
– Moje žena

H: Tato povídka se mi moc nelíbí kvůli roli dívky
O:Povídka je o dívce, které vpadne jedné noci do pokoje host v jejich domě, opilý. Tam přespí, ráno ho najdou, což je ohromný skandál. Sice by se mohlo prokázat, že s ní nic neměl, ale tu dívku si už nikdo nevezme s takovou pověstí. A tak si ji musel vzít. Ale vyskakoval si na ni, že je pán a nakonec je rád.

– Alexandr

H: Moc pěkná a něžná povídka.

O: Povídka je o věrném služebníkovi, který se staral o ochrnutou paní. Ta se jednou podivila, proč s ní pořád je, když její muž je zlý, hubuje a dávají mu velice málo peněz. Svěří se jí, že si ji od začátku zamiloval a pro nikoho jiného by nechtěl pracovat. To už bylo několik let, co věrně s ní chodíval, nenechal ji napospas tomu muži a byl jí vždy po boku, nežádajíc tělesnou ani projevenou lásku, jen blízkost.

– Věno

H: Tato povídka se mi zdála slabší než ostatní, přesto je zajímavá

O: ZDE

Reklamy

One thought on “Maupassant: Milostná schůzka a jiné povídky

  1. Pingback: Povídky |

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s