Literatura · Povídkové antalogie

Maupassant: Ďábel a jiné povídky

https://i0.wp.com/www.legie.info/images/kniha-small/1/12182-12838.jpg

Povídky: převážná většina je kraťoučká

H = hodnocení (moje)

O = (c) obsah

– Slečna Fifi

H: Tato povídka je zezačátku zdlouhavá, ale pak to nabere ráz. A dobrý.

O: ZDE

– Paní Baptistová

H: Velice smutná povídka, která opravdu chytne svojí nespravedlností a neštěstím.

O: Povídka je o ženě, kterou jako dítě zneužíval sluha. Od té doby na sobě má jakýsi cejch. Nikdo se o ni nechce starat, rodiče jsou odměření, maminky utíkají se svými dětmi pryč, když k nim jde a nikdo ji skoro nezdraví. Až jeden přistěhovalec si ji vezme za ženu, jsou spolu velice šťastní, lidé se na ni usmívají, když otěhotní, zvou ji do společnosti, jakoby vše bylo smazáno. Potom na závodech na ni však nějaký muž začne křičet jako na paní Baptistovou – tak jí dřív říkali, protože ten sluha se jmenoval Baptista – všichni si na ni ukazovali a koukali se, koho myslí atd. Celá nešťastná po cestě domů skočila z mostu a utopila se.
Toto vše vyprávějí dva muži třetímu, který se přidal k pohřebnímu průvodu bez kněží a bez možnosti obřadu v kostele s plačícím mužem v čele.

– Na koni

H: Tato povídka je docela dobrá, ale až tak mě nenadchla.

O: Povídka je o chudé rodině. Manžel jednoho dne dostane prémii, a tak se rozhodnou, že si vyjedou na výlet s rodinou. Najme si kočár a sám, že pojede na koni. Na zpáteční cestě však srazí jednu paní, která se z toho roznemůže. Leží v nemocnici a pořád naříká, jak nemůže chodit, zneužívá ho. Platí jí nemocenské a s rodinou o to víc žebračí. Nakonec si ji musí vzít i domů a starat se o ni, přestože je vlastně zdravá.

– Rozálie Prudentová

H: Tato povídka mě dojala.

O: Povídka o služce, která čekala dítě. Rozhodla se, že si je nechá, i když potom bude muset odejít. U soudu se řeší, proč to dítě zabila. Našli je v záhoně (nebo kde) a žalovali páni domu. Vysvětlila, že porodila děti dvě a věděla, že dvě neuživí a nemůže si je nechat, proto je zabila. Popisovala tak pěkně, jak si je chtěla nechat a jak ten čin provedla (udusila polštářem), že byla zproštěna viny.

– Na moři

H: Tato povídka jasně kritizuje společnost, teď ve vztahu bratra k bratru. A je mírně drastická.

O: Povídka je o bratrech, kteří plují na moři. Jednomu se zahákne ruka v lanech, které mu ji pomalu škrtí. Bratr lano ale nechce odříznout, protože by přišel o drahou síť. Nakonec ruku vyprostí, ale to už ji má polámanou a po čase mu začne hnisat. Solí ji a namáčí ve slané vodě, ale stejně ji musí zaživa odřezat. Historku vypráví s tím, že kdyby nebylo bratrovy lakoty, ruku má. A povídka začala událostí, která následovala až potom – ten lakomý bratr ztroskotal a utopil se.

– Svatý Antonín

H: Také kritika lidského jednání a sobectví.

O: O tom, jak Prušáci přišli do vesnice, kde byl Antonín, muž, který neměl k ráně daleko. Vzal si k sobě Prusa, který nerozuměl ani slovo francouzsky, říkal mu Ty moje prase a u všech ho vykrmovali a bavili se na jeho účet. Jednou se s tím Antonínem porvali a on ho srazil tak na zem, že si myslel, že ho zabil. Zakopal ho pod hnojem, ale on vylezl, byl jen omráčený. Tak ho dorazil vidlemi. Po tom Prusovi se sháněli, on si vymyslel nějakou historku a z vedlejší vesnice kvůli tomu zastřelili nevinného sedláka.

– Vlk

H: Tato povídka se mi až tak nelíbila, trošku jak Twiligt :D

O: Povídka o velkém vlku, který ohrožoval okolí, zabil i bratra jednoho lovce, který po něm šel a pak ho vlastními rukama za trest uškrtil. Bratra i vlka odvezl na koni k ostatním.

– Hrob

H: Krásně vykreslena láska jednoho muže k dívce.

O: Povídka je o muži, kterého našli, jak vykopává mrtvolu. Velice citově zabarveně jim vylíčil, jak potkal lásku svého života, která mu v pouhých 20ti letech zemřela. Nechtěl bez ní žít, nakonec se rozhodl, že ji musí ještě jednou vidět, klidně i rozloženou. A tak ho tam našli. Propustili ho s potleskem (ta láska a nevíra v tu dokonavost její smrti je úchvatně napsaná).

– Přízrak

H: Další taková mysteriózní, ale moc mi nedala.

O: O muži, který jel příteli vyřídit záležitosti na jeho hrad, kde zemřela jeho žena a on se tam bál jet. Přijel tam tedy a zůstal přes noc a v noci za ním přišla žena v bílém, aby jí učesal vlasy. Myslel si, že žije, pak zjistil, že je to přízrak. Ráno nikoho nenašli.

– Moiron

H: Tato povídka má drsný děj.

O: Povídka je o muži, kterému zemřelo pět dětí. Je to učitel a postupně jeho oblíbenci začínají umírat. Zjistí se, že jim do bonbonů přidával sklo. Sprostí ho však viny, protože se knězi vyzpovídal, že je nevinný. Po letech ho však na smrtelném loži nalezne ten, co se ho zastal, kněz. On se mu vyzpovídá, že je zabil, protože si je Bůh bere, tak on mu ji takto vzal. Jako mu on zval jeho děti.

– Matka Divoška

H: Povídka o mateřské odplatě… dobrá.

O: Povídka o tom, jak vtrhli Prusové do Francie, o matce, která své syny musela poslat do války a u sebe ubytovat čtyři Prusy. Když jí došel dopis, že její syn zemřel, zapálila dům i s Prusy. Vojákům řekla, ať napíšou dopis jejich matkám a proč to udělala. Tu matku zastřelilo u ohořelé zdi několik vojáků.

– Provázek

H: Tato povídka pěkně ukazuje, jak se těžko dokazuje pravda, když vás lidé mají za lháře, a kam to člověka může dovést.

O: Povídka vypráví o muži, který na zemi najde provázek. Později sedí v hospodě a přijde pro něj stráž, že se ztratil měšec peněz a jeden muž ho viděl ho sebrat na ulici. Obhajuje se, je soud, poté dojde jakýsi čeledín, že ten měšec mu někdo dal. Měšec byl tedy nalezen, muž neodsouzen, ale stejně si všichni mysleli, že to tomu čeledínovi dal on a historku s provázkem si vymyslel. A on z toho byl až šílený, jak se snažil všem vysvětlit, že tam sebral jen malý provázek.

– Soudeček

H: Tato povídka je dobrá, trošku černý humor, pokud se smějete. Spíš velká a zhoubná vychytralost jednoho statkáře.

O: Povídka je o muži, který si chce od jedné babičky koupit statek. Ona tam chce však dožít, a tak jí začne vyplácet měsíční rentu s tím, že až zemře, vše připadne jemu. Má však tvrdý kořínek a je jasné, že bude žít ještě tak dvacet let. Pozve si ji tedy do hospody a tam jí dá několik sklenic koňaku a soudeček nadom. A že kdykoli může dojít pro další. Stala se z ní alkoholička a v zimě umrzla, když spadla do sněhu.

– Deštník

H: Tato povídka je o ženské hamižnosti.

O:  Povídka o muži, který svoji výplatu musí dávat ženě, ta mu nechce pomalu nic koupit, hrozně šetří. V práci si z něj dělají legraci kvůli deštníku, který nosí, žena mu tedy nakonec koupí nový, hedvábný. Někdo mu jej však propálí, snad ze schválnosti. Žena se vzteká a dělá mu ze života peklo a nakonec jde do pojišťovny, aby jí to uhradili. Ti se zdráhají, že pojišťují větší škody, ale nakonec jí řekli, ať si ho nechá opravit, že jí pak ty peníze dají. A tak šla do obchodu a řekla, ať jí to nechají potáhnout hedvábím, že na ceně nezáleží.

– Případ paní Luneauové

H: Případ o neobvyklém zneužití.

O: Paní L. chtěla dítě, aby po manželovi, který zesnul, zdědila peníze. Najme si tedy jednoho muže, který má už 9 zdravých dětí, aby ji oplodnil. Ten se s ní po čase soudí, že mu nechce dát peníze, i když je těhotná. Ohrazuje se, že spala s více muži, zjistila, že žádné to dítě není jeho, a tak mu nic nedluží. Nakonec mu musela dát 25 franků za námahu a čas.

– Denis

H: Docela zajímavá povídka o duševní poruše.

O: Povídka o muži, který měl sluhu jménem Denis. Ten se ho jednou pokusil nejspíš kvůli pěnezím zabít, muž utržil několik bodných ran, ale když řekl, že ty peníze nikam posílat nebude (či co), tak se o něj další týdny pečlivě staral, aby se uzdravil. Nakonec ho strážníci zatkli, ale pán se za něj přimluvil a místo do vězení ho dali do blázince.

– Křest

H: Další srdcervoucí povídka

O: O dítěti, které bylo křtěné nezodpovědnými lidmi. Podle tradice ho nesli nahé v tuhé zimě, dokud nedošel kněz. Potom ho tahali po hospodě a spali v příkopě, dítě zmrzlo, matka brzy zemřela, zůstala doma, byl u ní doktor, poporodní smrt.

– Šílenec

H: Tak tahle povídka je hodně drsná…

O: O soudci, který zemřel. Byl vyhlášený svojí spravedlností atd. Našli však jeho deník, kde popisuje, jaký smysl má vražda. Že je to přirozené, začne být závislý na krvi, rozmačká ptáka, potom nechává lidi popravovat, aby viděl odpadnout tu hlavu a stříkat krev. Vyžívá se v pocitech, které má. Taky sám uškrtil kluka v lese… atd.

– Opilec

H: Docela drsná povídka, která je trošku průhledná a končí drasticky.

O: Povídka o muži, jehož kolega ho den co den opíjí večer v hospodě. Jednou se vrátí domů, upadne a přes záda mu někdo přeběhne. Dovtípí se, že ten kolega ho tam tahal schválně a pak se muchloval s jeho ženou, než se dovrávoral domů. Řval na ni, jestli je to pravda, ona ani nedutala, ale byla v místnosti. A tak z ní udělal kaši, když ji ubil na posteli židlí.

Zbabělec

H: Tato povídka je skvělým vystihnutím psychiky člověka, který má jít na souboj, který byl v dřívějších dobách tak známý.

O: Přestože hlavní hrdina vyzval sám svého soupeře na souboj, zbraň na zbraň, neubrání se strachu. Nastaví vysoké podmínky, aby dotyčný ustoupil, popadnou ho pochybnosti, co je to za člověka. Potkal ho ve společnosti, když se koukal na dámy, se kterými přišel, a kterým to vadilo. Poprosil ho, aby se na ně už nekoukal, ale odsekl mu, že se bude dívat, kam chce.
Je nakonec tak vystrašený, ustoupit nemůže kvůli potupě, je v právu, co když ale za pár hodin bude mrtvý? Že si nakonec prostřelí hlavu před soubojem.

– Skála alkounů

H: Tato povídka se mi až tak nelíbila ani dějem, ani pointou.

O: Povídka je o muži, který jde lovit alkouny se svými přáteli. Musí ojet druhý den domů, ale prosí ho, aby nejel. Vysvětlí jim, že má v kůlně mrtvolu svého švagra (nebo koho) a oni mu říkají, že ten snad den, dva počká… A tak tam zůstane.

– Otcovražda

H: O životě odloženého dítěte a jeho následných činech

O: Povídka o muži, který měl velice těžký život, protože byl odložený. Jednou ho navštívili nějací manželé a velice se zajímali o jeho život, práci a stále si u něj objednávali nábytek. Zjistil, že jsou to jeho rodiče a chtěl po nich jen, aby se ho ujali. Oni však utekli, a tak je později zabil.

– Žebrák

H: Hodně smutná a trošku drastická povídka.

O:  Povídka je o žebrákovi, který byl o berlích, nohy mu jako klukovi přejel kočár. Jednoho dne se belhal od vesnice k vesnici, všude už ho měli dost a nic mu nechtěli dát. Sebrala ho policie, neuvědomila si, že tři dny nic nejedl a ráno ho našli v cele mrtvého.

– Ruka

H: Trošku mysteriózní povídka

O: Povídka o muži, který provázel svého hosta po domě. Ukázal mu i kostru ruky svého protivníka, která byla ke stěně přikována řetězem. Prý pro to, že ji nic jiného neudrží. Host se tomu jen zasmál, ale druhého dne nenašli toho hostitele mrtvého a ruka nikde.

– Kštice

H: Docela drsná povídka

O: Povídka o muži, který našel ve staré komodě kštici nějaké dívky. Zamiloval se do ní, začala se mu objevovat a myslel si, že je skutečná a stále se lísal k té kštici, dokud mu ji nevzali a nezavřeli ho do blázince.

– Lůžko 29

H: Tato povídka je dost zajímavá, líbila se mi.

O: Povídka je o krásném vojákovi, po kterém všechny ženy šílí a všichni muži žárlí. Po čase se zamiluje do krásné Irmy a je s ní rok, než ho odvolají. Když se vrátí, nemůže jí najít. Někteří říkají, že spala se všema Prusákama. Dojde mu lísteček, že leží v nemocnici. Je na pokoji 29, nakažená syfilis. Povídá mu, že si ji ti Prušáci vzali násilím, mohla se léčit, ale raději jich hodně nakazila a tak i zabila. Všichni se tomu vojákovi smějí a pomlouvají, naštve se na Irmu a vynadá jí v poslední hodince. Ona se však brání a křičí na něj, že zabila více Prušáků, než on. Že on jim měl bránit přijít do toho města, a když už tu byli, ona je nakazila a zabila… zvítězila.

– Vendeta

H: Docela drsná povídka o odplatě

O: Povídka o matce, které zabil jakýsi muž syna. Vyhledala ho, svoji fenu vycvičila na trhání lidí a nechala ho jí zabít.

– Ďábel

H: O jedné vypočítavé ženě a lidské hamižnosti.

O: Povídka o sedlákovi, kterému umírala matka, nemohl u ní být, tak si najal sousedku, která to dělala za peníze. Protože matka měla tuhý kořínek, nechtěl muž platit za každý den, který s ní stráví a sousedka skočila na to, že matinka umře brzy, tak si nechala zaplatit hned tři franky a že s ní musí být až do konce. Protože se už blížil konec jejího placeného času a pak by už prodělávala, vyprávěla jí ta žena o ďáblovi, pak si na hlavu dala kýbl a smeták do ruky a tak rachotila, až z toho ta ubohá žena zemřela a ta druhá žena na tom vydělala.

– Mrtvá

H: Tato povídka je trošku mysteriózní a opravdu zajímavá.

O: Povídka o muži, který šíleně miloval jednu dámu, která zemřela. Chtěl ji naposled vidět, a tak zašel na hřbitov. Schoval se tam a v noci hledal její hrob. Nemohl ho najít a tu se stalo něco strašidelného – začaly se otvírat hroby, mrtvoly lezly ven a přepisovaly si náhrobky. Stálo tam Milující otec, přepsal to na Bil svoji ženu i děti… pravdu. Našel hrob své milované a ta přepsala náhrobek na: Šla jsem podvést svého milence a po cestě jsem nastydla a zemřela (nebo tak nějak).

– Šperk

H: Tato povídka je svojí pointou ohromná.

O: Povídka o ženě, která trpěla chudobou, ve které žila. Jednou se jí konečně podařilo vyjít si na jeden ples, kde ji každý obdivoval. Měla krásné šaty a šperk od přítelkyně s pravými brilianty. Ten však ztratila. Museli koupit nový za 35 000, zadlužili se, přestěhovali se, tvrdě pracovali. Za deset let je potkala ta přítelkyně a ani je nepoznala, jak jejich rysy byly ztvrdlé atd. Vše už splatili a tak jí ta žena pověděla, jak ztratila její náhrdelník. A ona spráskla ruce, vždyť to byl padělek za 16 franků…

– Vrah

Pointa této povídky mi trošku unikla.

– Vojenský sluha

H: Docela smutná povídka.

O: Manželka hlavního hrdiny spáchala sebevraždu a zanechala mu dopis. Psala, že měla milence, dozvěděl se to však jeho sluha a vydíral ji, že to poví pánovi, pokud nebude spát i s ním. Byla tedy s oběma, cítila se zneuctěna a už nikdy by se z toho nevzpamatovala a nemohla se svému muži podívat do očí, proto se zabila. Muž si nechal zavolat toho sluhu, ten mu řekl jméno jejího milence a pak ho ten muž zastřelil.

– Matka zrůd

H: Nechutná povídka

O: Povídka o ženě, která nosila korzety, aby její děti byly zdeformované a mohla je za peníze prodávat do cirkusu a tak si vydělávat.

– Utonulý

H: Povídka o domácím násilí.

O: Povídka o námořníkovi, který si vzal chudou manželku, a pak ji za to bil a častoval strašnými slovy. Jednou se však nevrátil z moře, po pár týdnech si žena koupila papouška. Tu zaslechla hlas svého manžela, hrozně se vyděsila a už se bála jeho ran. Zjistila, že je to ten papoušek, který nejspíš patřil jejímu muži. Rozmačkala ho a vyhodila. Pak plakala a modlila se, jak kdyby svého muže byla zabila.

– Olivový háj

H: Povídka docela zajímavá.

O: Povídka o muži, kterého podváděla žena. Vyhnal ji a stal se knězem. Jednou za ním přišel takový vandrák, že je to jeho syn. Ano, byl. Povečeřeli, on na něm chtěl vymáhat peníze, vyhrožoval, prošel si totiž hodně pasťáky, matka zemřela a otčíma přizabil. Byl hodně opilý, když mu vyhrožoval, spadla svíce, když kněz vstal celý naštvaný. Kněze našli podříznutého, ale nikoho nenapadlo, že se mohl zabít sám.

– Malá Roquová

O: Tato povídka je hodně silná. Zpytováním muže však už ani ne.

H: ZDE

Reklamy

One thought on “Maupassant: Ďábel a jiné povídky

  1. Pingback: Povídky |

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s