Literatura

Michal Viewegh: Báječná léta pod psa

https://i2.wp.com/www.dvdedice.cz/data/1145543965_big.jpg

Tuto knihu máme v maturitní četbě, vlastně hlavně proto jsem si ji přečetla. A nelituji. Viewegh píše čtivě, záživně, dílko má rozdělené do hodně kapitol a všelijak oddělované, takže nemusíte skončit uprostřed děje, když se vám už nechce číst. Vše probíhá tak svižně, pěkně se to čte, zaujme, pobaví. Doba je komunistická, popisována s nadhledem, ale přesto pravdivě. Vážně dobré dílko, určitě si ho přečtěte :) Vážně se čte rychle, jak je tak dělené a střídají se rychle děje :) Nic není zdlouhavé a nudné.

(je i jako film)

(c) Obsah:

I. Kvido se narodil na jevišti, hrála se hra Čekání na Godota. Kvido se projevoval jako inteligentní dítě, matka mu deklamovala velké divadelní role (aby nebyla odchovaná na Ferdovi mravenci jako ostatní, což se jí povedlo, za což jí on i jeho psycholog velmi děkují :D), dědeček ho brával po prohlídce Petřína, muzeí a korunovačních klenotů. Vypráví i o životě, když byl ještě embryo i o tom, jak byl inteligentní (v přímé řeči, která se podobá Světu podle Garpa!). Také se ukazuje, že se otec snaží udělat řidičák.

Také jim uletí andulky (babičce a dědečkovi), zrovna když začíná válka (babička K. říká, že to jsou jen kameramani).

II. Záznamy z deníku: Rodina se po příchodu Rusů v roce 1968 přestěhuje z Prahy do Sázavy. Nemají byt, proto žijí jako ve skleníku na prosklené terase jednoho domu. Kvido se seznamuje ve školce s Jaruškou, která mu ukazuje pohlaví.

III. V zimě málem umrznou. Maminka čeká druhé dítě. Po čase ji i Kvida odvezou z té zimy do nemocnice, Kvido se zápalem plic a maminku s miminkem na cestě. Nemohou dostat byt, protože Kvidův otec není v komunistické straně ani se nijak veřejně neangažuje. Kvido spolu s kamarádkou Jaruškou recitují také básničky. Jako malý si neuvědomuje, že recituje prokomunistické básně.

IV. Komunistovi Šperkovi se líbí, že je o Kvidovi slyšet, proto slíbí Kvidově otci bydlení, když vstoupí na VUML. Získá krásný dům, ale musí si k němu koupit i psaněmeckého ovčáka, který dostane jméno Něha. Kvidově matce se narodil chlapec Paco. Do Sázavy se přistěhovala i babička Líba – paranoidně se bála, že by v Praze ze špatného prostředí onemocněla. Kvidovi rodiče se chovají „vzorně“ – např. vyvěšují vlaječky, proto Kvidův otec postupuje v zaměstnání. Je schopnější než všichni ostatní, ale přesto jsou nad ním lidé, kteří nedosahují jeho kvalit. Tito lidé vstoupili do komunistické strany, např. nadřízený ing. Zvára. Když začne hrát i fotbal, konečně ocení jeho kvality.

V. Podnikne několik cest na západ, kde se užívá luxusu a toho, že si ho konečně lidé váží za jeho kvality, a proto mu razantně stoupne sebevědomí. Navštíví Londýn, Japonsko i Balkán. Babička Líba si stěžuje, že ona nejezdí. Otec zavede nástěnku s úkoly jako v Pelíškách. Na návštěvu jezdili i rodiče tatínka, kteří byli nadšeni jeho úspěchy.

Do Čech přijela na služební cestu Mirjana z chorvatské Puly. Kvidovi rodiče ji ubytovali u sebe, neboť hotely v Čechách byly pod úrovní. Na chvíli se stane milenkou Kvidova otce. Vyjedou si na lodi.

VI. Jaruška je o tři cm vyšší, Kvido žárlí na spolužáky a rodiče ho chtějí poslat na gymnázium o rok dřív. Napsal také svoji první povídku: Samoobsluha krutost. Paco ve školce shodí obraz prezidenta, otci končí kariéra.

Kvidovi rodiče potkají náhodou přítele a spisovatele Pavla Kohouta (odpůrce režimu) a přijmou jeho pozvání na návštěvu. Pavel Kohout je ale na černé listině komunistů. Komunisté přistihnou Kvidovi rodiče u něj na návštěvě a Kvidův otec přijde o práci.

VII. Přijme místo vrátného. Sklátí ho obrovská deprese, paranoia a melancholie. Je vážně nemocný, nic ho netěší, ze všeho má hysterický strach. Celé dny tráví ve sklepě a pracuje se dřevem.

VIII. Kvidově matce přišel o dva dny později dopis o smrti jejího otce, kterého jela navštívit se synem. Kvido se rozhodl, že s tím něco udělá a šel na poštu. Vedoucí ho urazí a vyrazí. Na pohřbu dědečka zakážou Shakespearův sonet i hudbu. Po pohřbu jede Kvido na bramborovou brigádu, kde se pohádají s Jaruškou, že ho nemiluje.

IX. Kvidův otec začne výlučně šeptat. Zachvátí ho šílenství, myslí si, že komunisté mohou vše a  bojí se o jejich život. Rodina odjela na dovolenou na hory, kde se tatínek trošku zlepšil. Prospělo to spíš Pacovi, který přičichl trampování a zůstal u toho. Otec si přesto zjišťoval právní dopady svědectví atd. Manželka mu sehnala psychiatra. Docela se zklidní a učí Kvida matematiku k maturitě.

X. Kvido zažije s Jaruškou choulostivou chvilku v lese. Potom se spolu chtěli vyspat, ale on se hned udělal a taky ona byla na vše alergická. Jeho úděl byl, že o sexu věděl příliš mnoho. Bydlel u babičky a dědy, kteří odjeli na týden – a tak se v tom týdnu s J. vyspal.

XI. Kvido studuje ekonomii, ale nebaví ho, miluje psaní. Nechá školy a začne dělat vrátného, aby měl dost času na čtení a psaní svých povídek. Kvidovým rodičům se rozpadne sen o úspěšném synovi a Kvidův otec upadne do ještě větší deprese. Vyrobí si ze dřeva rakev. Kvidova matka ho chce rozveselit, nejdříve domluví Kvidovu otci psychologa, ale ten mu nepomůže, protože se ho Kvidův otec bojí.

Kvido v práci zakrývá neonové nápisy Sláva komunismu, jako znamení, které vidí matka i Jaruška z domu, jednou zakryje písmena tak, že je tam napsáno Sláva komu. Také napsal svoji prvotinu, první román o neexistujícím 12. patře.

XII. Matka prosí Kvida o dítě. Věří, že si malé dítě získá všechny, i Kvidova otce. Kvido chodí s Jaruškou a rozhodnou se, že budou mít dítě, aby pomohli. Jaruška Kvidovi udělá „zakázaný pořad“, nalepí na dveře červenou hvězdičku a světlo zakryje modrým šátkem.

XIII. Jaruška počne a je svatba.

XIV. Kvido se rozhodne psát o svém životě. Schází se s redaktorem, o kterém mluvil i dříve.

XV. Jaruška porodí holčičku Aničku.

XVI. Kvidův otec jí sice vyrobí pár dřevěných hraček, ale jeho psychická nemoc přetrvává. Kvido píše román o svém životě i o životě otce a ostatních členů rodiny. Babička Líba mu umře v Rusku.

XVII.

Epilog Paco aktivně pracuje ve studentském parlamentě a v anarchistickém hnutí. V roce 1989 se všechno mění. Kvidův otec se dostává do normálu – získá zase slušné místo, které odpovídá jeho schopnostem a vzdělání. Komunista Šperk se neúspěšně pokusí o sebevraždu. Chorvatsko je ohroženo srbskými nacionalisty, Kvidova matka poskytuje Mirjaně azyl, přestože ví, že byla milenkou manžela. Kvido vydá román o životě za socialismu pod názvem Báječná léta pod psa.

Popis z hlediska významu literárního apod.

Reklamy

One thought on “Michal Viewegh: Báječná léta pod psa

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s