Literatura

Oskar Wilde – Jak je důležité míti Filipa

Můj názor:

Skvělá komedie :) Nejlepší hlášky měla lady B., vlastně všichni. Je to jak parodie na tu dobu, u které se zasmějeme i dnes. Určitě doporučuji :) Jedná se o divadelní drama a člověk je přečte během dvou hodin, ani ne.

Anotace

(c) Obsah, spoiler:

1. Jack navštíví Algernona u něj doma ve městě. Když jede do města, vydává se ale za Filipa, i A. si myslí, že se tak jmenuje. Oznámí mu, že přijel požádat o ruku Gvendolínu, jeho sestřenici, s kterou do té doby koketoval. Algernon to však zakazuje, dokud mu nevysvětlí, kdo je Cecilie – toto jméno stojí na jeho cigaretovém pouzdru, které u nich naposled zapomněl. Vymlouvá se na tetu, ale stojí tam strýčku a ještě k tomu Jackovi, tak mu ,,Filip“ poví pravdu, že na vesnici je Jack a tvrdí, že má bratra Filipa, který pořád tropí nějaké neplechy, které jezdí do města vyžehlit. Cecilie je jeho neteř, ale ne vlastní. Al ho nazve bunburistou a hned mu vysvětlí proč – on si vymyslel nemocného přítele Bunburyho, za kterým často jezdí kvůli jeho zdravotnímu stavu, aby se dostal z města.

Na návštěvu přijde lady Bracknelová, Alova teta, a její dcera Gvendolína. Jack ji požádá o ruku a ona nadšeně souhlasí, především proto, že se jmenuje Filip. Jiné jméno by ji nerozechvívalo. Je hodně namyšlená. Lady B. ho vyslýchá, je ochotná ho přidat do seznamu nápadníku, který má stejný jako jedna její přítelkyně – pracují spolu. Může si G. vzít jen, když si sežene aspoň jednoho rodiče, než bude po sezoně. Zjistí totiž, že je Jack sirotek a k tomu nalezen farářem v příruční tašce v úschovně zavazadel. Gvendolína za ním dojde a říká, že za ním bude možná muset utéct, jakou má adresu. To slyší Al a s úsměvem si ji zapíše.
2. Druhé dějství začíná na venkově, kde se Cecilie učí a do deníku si zapisuje nápady, které dostane. Stěžuje si paní Primsové, která ji učí, že je Jack tak vážný a že by ráda poznala Filipa. Přijde k nim kanovník, pan Chausuble, který je do paní P. zamilován a ona do něj. Odejdou na procházku, když přijde sluha s tím, že dorazil pan Filip Worthing. Cecílie se bojí, že bude vypadat jako každý druhý, i když je tak zkažený – a taky že ano. Je to ale samozřejmě Al a s Cecilií koketuje.

Mezitím dorazí Jack, přestože měl přijet až v pondělí, v černém, podat zprávu, že jeho bratr umřel v Paříži na nastuzení (musí se ho zbavit kvůli Gvendolíně). Potká tam i toho faráře a prosí ho, aby ho odpoledne pokřtil (na Filipa kvůli Gvendolíně). Mezitím přijde Cecílie s tím, že v domě je jeho bratr. Odvetí, že žádného bratra nemá a cokoli pak řekne ošklivého proti ,,bratru“ Alovi, si Cecílie vykládá jako fakt, že ho nemá rád, protože toho kvůli Filipově špatné povaze hodně vytrpěl. Paní Prismové jeho náhlé obživnutí připadá trapné, když se s tím zrovna smířili.

Al se zamiloval do Cecílie a taky jí to sdělí. Ta mu řekla, že už jsou přece tři měsíce zasnoubení, protože se v tu dobu dozvěděla o něm od Jacka, hodně o něm mluvila a zamilovala se do něj. Koupila si prstýnek a přijala jeho žádost (Pěkný, že? Tvrdil Al), také má schované od něj dopisy, které si byla nucena psát sama. A zásnuby jednou zrušila, jinak by to nebylo ono. A také ho miluje především díky tomu jménu. A Al se rozhodne, že se nechá pokřtít.

Na návštěvu přijde Gvendolína, ihned si oblíbí Cecilii a řekne, že jsou ohromné přítelkyně. Nelíbí se jí, že je schovanka pana Worthinga, dokud nezjistí, že tím nemyslí Filipa, ale jeho bratra, o kterém se jí mimochodem nezmínil. Filipa si totiž bere – a Cecílie se vytasí s deníkem, kde to má napsané. Gvendolína také vytáhne svůj deník a ukáže, že ji požádal dřív, takže má přednostní právo. Škorpí se a tu přijde Jack. A Cecilie Gvendolínu upozorní, že to je její strýček, JACK. Ne Filip.

Pak přijde Al a Gvendolína Cecílii vysvětlí, že on se jmenuje Algernon. Padnou si do náruče, že jsou podvedeny a můžou si říkat sestřičko (to je vtipné, protože Al říkal, že ženy si říkají sestřičko až potom, co se osloví jinými tituly). Pak odejdou.

3. Páry se udobří a vstupuje lad Breknelová. Dovoluje Algernovovi vzít si Cecilii, ale Jack svolení dává jen pod podmínkou, že si bude moct vzít Gvendolínu. A to lady B. nedovoluje. Přijde farář, že čeká na ten křest a že na něj čeká lady Prismová. Když to B. slyší, ihned ji chce vidět. Spustí na ni, kde je to děcko – před několika roky měla na starosti dítě, našli jen kočárek. Přiznává, že omylem dala místo svého románu do příruční tašky dítě a do kočárku ten román a tašku nechala na nástupišti. Tak Jack zjistí, že je ve skutečnosti syn sestry lady B., tedy starší bratr Algernona. Je pojmenován po otci, který se jmenoval Filip. Jack říká: Gvendolínu, je hrozné pro muže, když najednou objeví, že celý život mluvil jen a jen pravdu! :D Končí to tím, že se objímá Prismová i Ch., konečně… Algernon a Cecílie a Gvendolína s Filipem. A lady B. vyčítá Gvendolíně, cožpak nemá rozum a ona řekne: Naopak, matinko. Jasně si uvědomuju, jak je důležité míti Filipa.

Reklamy

4 thoughts on “Oskar Wilde – Jak je důležité míti Filipa

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s