Literatura

Moliére: Lakomec

https://i0.wp.com/www.topzine.cz/wp-content/uploads/2010/03/Lakomec.jpg

K místu, kdy přichází na scénu Anselmo je to velice dobrá a čtivá kniha, zajímavá, měla jsem ji do hodinky přečtenou. Jednoduchá, málo postav – jedná se o divadelná scénář, které jsou zajímavé. … ale ten konec. Jak řekli, deus ex machina, vrazili tam Anselma a stal se z toho typický telenovelový konec, naprosto bez ducha, nesmyslný… kdyby to ukončil jinak, mohlo to být lepší, logičtější. Celkově mě ale knížka bavila a měla jsem ji v cuku letu přečtenou :) O lásce, o lakomci (lichváři)… pěkné, ale… :)

(c) Obsah, spoiler:

1. dějství

Hned na začátku knihy se seznamujeme s Eliškou a Valérem, dvojicí zasoubených lidí. Eliška je dcerou Harpagona, Valér je jeho sluha, která mu ve všem přikyvuje a podporuje ho v jeho lakotě atd., aby si ho naklonil. On o jejich lásce neví, ani bratr Kleant, který se následně objevuje a sděluje Elišce, že se zamiloval do chudé dívky – Mariony. Nadává, jaký je jejich otec hamoun, že jí ani penězi nemůže dokázat, jak ji miluje. Oba sourozenci si musí sami platit oblečení i jídlo. Objeví se Harpagon a vyhazuje Kleantova sluhu ven, aby něco neukradl. Poté podezírá své děti, že něco zaslechly z jeho samomluvy o penězích, které má doma. Kleanta nařkne z toho, že rozhazuje. Harpagon si často špitá bokem pro sebe, jak ho chtějí okrást atd. Promluví pak k dětem, že se zamiloval do Mariany a vezme si ji, přestože nemá moc velké věno, Kleanta že provdá za jednu vdovu a Elišku za Anselma. Zavolá si Valéra, aby mu to potvrdil, ten argumentuje (to je to komično, jde tam hodně cítit), že by možná mělo záležet na blahu dceři atd., ale Harpagon stále argumentuje slovy Bez věna! (že si ji Anselmo vezme) a tak Valér rezignuje s tím, že když bez věna, tak nezáleží na kráse, půvabu atd. S Eliškou se domluví, že se mu nesmí odporovat, že se na něj musí od lesa a kdyžtak spolu utečou.

2. dějství

Kleant si musí půjčit peníze, 15 000, jeden lichvář mu dá 12000 s ohromným úrokem a 3000 v haraburdí, to je hnus, ale Kleant to bude muset přijmout. Přijdou však na to, že ten lichvář je Harpagon, nadávají si a rozcházejí se.

Harpagon soustavně trpí chronickým strachem o své peníze.

Harpagon kde za Frosinou, dohazovačkou, tak ho přesvědčuje, že už mluvila s Marianou, celá se rozzářila, matka jí jistě dá věno, navíc ona skoro nejí, nemá ráda šperky a málo se šatí a mladý mládence nemůže ani cítit. Frosina ji má večer přivést na podepisování snubní smlouvy, ale peníze z H. nevytloukla.

  1. dějství

Chystá se hostina, Harpagon se opět projevuje jako hrozný ničema. Týrá koně hladem, na sluhy je jako ras, jídlo pro 8 vystačí i pro 10, všechny hlídá atd. Poté jde za Marianou, která Frosině říká, že je jí z ní šoufl, což převádí Frosina, že je z ní paf a jen se stydí, že nemluví. Přichází i Eliška a Kleant. Kleant je na ni nejdřív hrubý, aspoň tak se to zdá Harpagonovi, přitom si vyměňují zamilovaná slova. Že on by ji nikdy nechtěl za macechu atd. Slovy tatínka ji říká, jak by pro ni udělal vše na světě. A dává jí prsten s diamantem, který měl Harpagon na prstě a předvádí, jak Harpagon se na něj zlobí, že si jej nechce vzít, zatímco on mu nadává za zády Gaunere atd., protože ho o prsten připravil.

4. dějství

Kleant se s Frosinou, Eliškou a Marianou domlouvají, že svatbu překazí. Mariana má přemluvit maminku, Frosina najde někoho, kdo zahraje zámožnou paní, co by Harpagona chtěla. Harpagon pak posílá dámy na trh a ptá se Kleanta na názor na Marianu. Ten říká, že to bude asi koketa atd., což je Harpagonovi líto, že skrz jejich věkový rozdíl ji chtěl dát synovi, ale když nechce… Kleant tedy vyzradí, že i u ní byl a zamilova se atd. Harpagon se rozlítí a nadává mu, že mu leze do zelí. To stejné říká i Kleant.

Přiběhne Štika a vede Kleanta pryč s tím, že Harpagonovi ukradl kasu. Ten po chvilce začíná ječet a klít, jak mu vše ukradli a že se oběsí atd… Tady se v plné síle projevuje jeho povaha a role, kterou v jeho životě peníze hrají.

  1. dějství

Jakub udává Valéra, že to on ukradl poklad. Komisař si to zapisuje a Harpagon k němu běží a nazývá ho ničemou. Ten se brání a přiznává se. Mluví o lásce k Elišce, ale Harpagon vše chápe tak, že mluví o jeho penězích. Zní to docela komicky, když mluví o jejích očích atd. Nakonec se dozví, že myslí Elišku, ale myslí si, že mu ukradl peníze a ještě k tomu se zasnoubil s Eliškou, což potom hrozně řeší. Ale stále ty peníze, dcera mu je ukradená.

Teď nastává ono deus ex machina, jistý telenovelový konec. Když se vše vyhrotí, vmete Valér Harpagonovi do tváře, že je syn jakéhosi veleváženého muže z Neapole, který se svojí rodinou ztroskotal, syn se zachránil. Zjsitil, že i otec je živý, tak ho šel hledat a seznámil se s Eliškou. Vstoupí Mariona s tím, že ona je jeho sestra, poté přichází Anselmo, že on je jejich otec a zaplatí všechny výdaje za svatbu, H. nechá ušít nové šaty atd. A všichni jsou šťastní.

Děj na wiki
Obsáhle i o stylu, spisovateli atd.

Reklamy

One thought on “Moliére: Lakomec

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s