Literatura

Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol

https://i2.wp.com/www.gorila.sk/i/imgs_orig/362/13362.jpg

Až teď jsem pochopila, proč se říká Rudolfu Hrušinskému pan Herec. Ztvárnit tuto postavu je opravdu mistrovské… Skutečnost, že jsem nejdřív viděla film dodává celému příběhu sílu o to větší. Navíc mi pak dochází všechny souvislosti.

Určitě si tuto knihu přečtěte… zde je obsah, který jsem si vypsala kvůli maturite.

(c) Obsah:

 • Přídavná jména (nadoblační, čarokrásná, růžolící, nebeská, něžná…)
 • spíše monology K.
 • až nesmyslné, zabsurdizované chování Kopfrkingla a jeho rodiny
 • často ve větách tři tečky, někdy jako apoziopeze, někdy ne, někdy jako přechod v čase
 • některá slova kurzívou, některá tučně
 • opakuje často slova jako snubní prsen; růžolící dívka; žena s kloboukem a perem a svazkem korálů, které vždy někdo najde zpřetrhané; duše v éteru
 • vypravěč
 • často používá zvířecí příjmení a příjmení po slavných skladatelích (Míla Janáček, Wagner, Strauss)
 • zvláštní jména: Milivoj, Zina, Lakmé…
 1. Kapitola
  Karel Kopfrkingl je se ženou Lakmé v Zoo, kde se setkali před 17ti lety. Říká jí Něžná, používá i slova jako Čarokrásná apod. Hodně mluví, ale divně… Jeho žena moc nemluví, jen se usmívá a přikyvuje, připadá mi jak panenka. Jak kdyby ji (i ostatní) ten muž ovládal svými slovy.
  Příští neděli jdou s mužem jménem Strauss do kavárny, i se synem Milivojem a dcerou Zinou. K. mu dává podíl na svém podniku – pracuje v krematoriu. Ale nevím proč.
  Taky zjišťujeme, že K. nejoblíbenější kniha je o Tibetu a že si myslí, že je svět velice lidský. Také, že je spálení lidí žárem mnohem lepší, než rozkládání v zemi.
  K. mluví velice spisovně.

 1. Kapitola
  Celá rodina jde do panoptika… krásně zde vidíme to, co Kopfrkingl sám a proč udělá své rodině a ostatním.
  Panoptikum vypráví příběh moru ze 17. století, kde se nějaký obchodník (Žid) sám oběsil, aby nikoho nenakazil a v dalším zobrazení byl muž s tyčí nad dívkou, která klečela. K. to vlastně udělá rodině, aby očistil svět od moru. A připadá mu to úplně správné. Ženu oběsí v koupelně, jeho nejmilejší místnosti, a dceru chce zabít úderem tyčí.
  Zde se taky setkáváme s paní s kloboukem s perem a jejím tlustým mužem, co ji stále napomíná a říká, jak je hloupá – ve filmu ho hrál Menšík.
  Syn se pak toulá venku se synem doktora Bettelheima, což je Žid. K. se o něm vyjadřuje velice pěkně, I o Straussovi, což jet aky Žid. Jde pak tedy vidět, že proti nim nic nemá, opravdu si myslí, že jen společnost očišťuje, že jsou nakažení.
 2. Kapitola
  Kopfrkingl koupí obrazy z rozšířeného příjmu.Seznamujeme se s rodinou Reinkových, hlavně s Willi R., který navštíví Kopfrkinglovi. K. vzpomíná na válku, že se mu válčení nelíbí. Reinke řekl, že je zapotřebí. Také, že Češi musí jí s Němci, že v sobě mají kapku německé krve a cesta ke spáse je jen s Německem a Hitlerem.Jde vidět, jak je K. ovlivnitelný, jen co přijde Mili, vyčítá mu, že se moc neučí německy. Německo je velký národ…
 3. Kapitola
  Kopfrkingl jde do práce, do krematiria a srovnává tuto práci jako vztah s Lakmé. 17 let ji vykonává a stále ho vzrušuje. Spisovatel tam seznamuje se zaměstnanci (Beran, Fenek, Zajíc, Lišková, Podzimková, Špaček, Pelikán, Srnec). I s panem Dvořákem, kterého jde K. zasvětit do práce.
 4. Kapitola
  Opět jako v předchozí kapitole si K. něco myslí a ihned to přesně řekne. Žádná tajemství. Je zrovna u doktora, nechává se každý měsíc vyšetřovat, jestli nemá nějakou nakažlivou nemoc. Prý kvůli krematoriu.
  B. mu nasadí brouka do hlavy, že je Lakmé smutná. Taky říkal, že Židy vždycky pronásledovali a K. se zamýšlí proč, když jsou to tak hodní lidé.
 5. Kapitola
  Probíhá mobilizace.Ukazuje se, že zaměstnanec Fenek je závislý na morfiu.Kopfrkingl stále vymýšlí, co by daroval rodině. Čím by jim udělal radost. Zina bude mít narozeniny.
 6. Kapitola
  Je oslava Z. narozenin, pozván je i Míla, její nový přítel, který je vyfotí. Lakmé předává K. pozvání od Williho na box příští St, kam má vzít i syna.K. stále něco komentuje a hodně mluví o smrti, všem vypráví o žárovišti atd. A že smrt je to jediné jisté v životě člověka.
 7. Kapitola
  Willi, K. a Mili jsou na boxu. Willi často říká, že silní jsou jen stoprocentní muži.Byla tam i ta dáma v kloboukem s pérem a muž, který ji napomínal, protože furt vykřikovala nesmysly. Willi mluvil střídavě česky a německy a povídal K. o tom, jak Hitler zbaví svět utrpení atd., jak pomáhá národu. Přitom K. se vyjadřoval proti němu, že mír a štěstí je až po smrti. A nemusí se bojovat o prostor.
 8. Kapitola – prosinec
  Wili přijde na návštěvu, jsou Vánoce. Říká K., že má čistou germánskou duši a opět povídá všechno možný o Německu a osudu Česka.
  K. celou večeři mluví o smrti, o svém Chrámu smrti a jeho děti dostanou dárky, které jsou spojené nějak se smrtí.
 9. Kapitola – březen
  K. vysvětluje ženě, že nikdy nechápal, proč Hitler pronásleduje Židy, takové hodné lidi – ale Willi mu to vysvětlil, že je to proto, že jsou proti Hitlerovi, proti Německu. A to je škoda.K. je v koupelně a převléká se za žebráka. Mluví o tom, co si obléká a často mluví německy, jako Willi. Chce jít 6.3. k radnici, kde mají Židi obřad či co. Aby poslouchal, co říkají, když je měsíc členem SdP, má se taky ukázat Willimu u německého casina Casino (tedy asi, jak se K. podřídil).Zjišťujeme, že už je to 19 let, co se potkali… uběhly tedy od začátku už dva roky.

  Willimu se líbil jeho převlek a stále mu říkal, jak je stoprocentní muž, ja je zrozen pro něco vyššího atd.

 10. Kapitola
  Hitler vpadl do města a K. byl konečně pozván do Casina. Uznává, že Židé, ti, které zná, jsou hodní a pracovití, ale asi jen pro zisk. Wili mu řekl, že to Židé dřív otrávili studně atd., takže byl mor. Taky prozradil, že matka Lakmé byla Židovka. Že u nich mluví jen česky, že málem nešel na box, nelibost vstupu do SdP, že se v něm ta německá krev neprobudila dřív, to je vše vina Lakmé.Přišel nějaký hodnostář a řekl mu, že by mohl zastávat vysoké funkce, ale ne s Lakmé. A K. řekl, že se snad může dást rozvést.
 11. Kapitola
  K. byl s rodinou na rozhledně, byla tam i růžolící dívka, kterou často opakuje, paní s kloboukem a pérem a její muž (Menšík). Vždycky ta žena uteče a ten muž řekne, že mu to dělá pořád, že je blázen a že už s ní nikam nepůjde (taky se ukazuje, že je nejspíš Židovka). A vždycky někdo po jejich odchodu zvedá pomálané pero a zpřetrhaný svatek korálů.
 12. Kapitola
  K. zjišťuje, že kamarád Miliho, který trénuje box, se ho učí, aby mohl porazit Němce, kteří jim berou svobodu.Oběsil Lakmé, když byly děti u tety.
 13. Kapitola
  K. dělal starosti Mili se svojí zženštilou duší. Taky chtěl děti poslat na německou školu.
  S Milim jsou na prohlídku krematoria přes hřbitov, kde je opět ta paní s pérem a muž.Miliho povalil a utloukl tyčí a dal rakve k SS. Proto, že je čtvrteční Žid a nevzali by ho na německou školu, zbytečně by v tomto světě trpěl. Za 4 dny ohlásil jeho zmizení.
 14. Kapitola
  Má milenky a ukazuje se, že možná i za vztahu s Lakmé.Zavolají si ho z vedení, že bude vykonávat úkol pro říši, očistí celý národ (od Židů, kremace, povede plynové žároviště ….). Odpoledne to říká Zině a že jí druhý den ukáže svoje působiště…zachrání ještě jednu dušičku (proto se asi objevuje její pokus o vraždu ve filmu, místo Miliho, ale v knize není). Poté měl návštěvu z Tibetu, kde mu mnich řekl, že dalaljáma umřel a Buddha je teď pan K., že musí jet do Himaláje. Pak se objeví tři andělé, i muž, který byl zmíněn, že zemřel, a odvádí ho pryč.Potom je kousek po válce 1945, kdy vidí z sanitního vozu K. lidi a říká, že je spasil. Nejspíš ho odvezli do blázince, ale je i možné, že opravdu šel pracovat pro Němce. Viděl i Židy, které popisoval během knihy, kteří přežili. V kapse ale nahmatal cukr – to mi připadá, že tedy opravdu byl v blázinci.
Reklamy

4 thoughts on “Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol

 1. Spalovače mam ráda. Ale mam výce nastudovaný film.

  Jinak k těm straým filmům, pravda, že se na ně člověk kouká po nějaké „víuce jinak“ ale já si pořád u nich brblám a usínám u nich :D Jen spíš umim nazvat slovy a vysvětlit souvyslosti proč to či jinak je udělaný. dřív to člověk viděl jen podvědomě a neuměl to více vysvětlit

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s