Literatura

Jakub Arbes – Svatý Xaverius

Bibliografické údaje:

Romaneta Sv. Xaverius a Newtonův mozek napsal Jakub Arbes.
Ilustrace: František Hudeček
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1973 jako svou 4267. publikaci.
Svatý Xaverius byl poprvé otištěn roku 1873 v Lumíru za redakce Jana Nerudy, Newtonův mozek vyšel v Lumíru roku 1877.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Vypravěč – vypráví sám Jakub Arbes
Xaver – muž pátrající po tajemství obrazu Sv. Xaveria od Balca

DĚJ:

Svatý XaveriusDěj tohoto romaneta se točí okolo tajemného obrazu svatého Xaveria v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Spisovatel (autobiografie) jednoho odpoledne přišel do tohoto kostela. Bylo právě „požehnání“ a chrám byl skoro prázdný. Spisovatele zaujal obraz sv. Xaveria, a čím více jej pozoroval, tím více upoutával obraz jeho pozornost, i když ničím zvláštním nevynikal (obraz představuje umírajícího světce). Aby se mohl na obraz dívat pohodlněji, otevřel zpovědnici naproti oltáři a sedl si do ní. Poté k postrannímu oltáři, nad nímž visel obraz sv. Xaveria, přistoupil mladý muž v černém obleku. Klekl si před obraz a sklonil hlavu do dlaní. Mezitím kněz ukončil pobožnost, lidé odešli a kostelník zavřel kostel. Když chtěl spisovatel upozornit kostelníka na to, že je ještě v kostele, zvedl se neznámý muž, jenž bedlivě pozoroval obraz sv. Xaveria. Spisovatel se s mužem seznámil a oba se stali důvěrnými přáteli. Muž se jmenoval Xaver a spisovatel se od něj brzy dozvěděl, proč si tak bedlivě obraz prohlížel. V Xaverově rodině se vypravovalo, že zvláštní rysy na obraze sv. Xaveria naznačují cestu k neznámému pokladu. Xaver se chtěl dopátrat tohoto tajemství. Zdálo se mu, že vyčetl z obrazu cestu, kde byl poklad zakopán, avšak na místě, kde si Xaver myslel, že je poklad, našli jen bezcenné kameny.

Od té doby se spisovatel s Xaverem dlouho neviděli. Až zvláštní náhodou se setkali ve Vídni ve vězení. Spisovatel byl ve vyšetřovací vazbě pro politický přečin, Xaver si zase odpykával jakýsi trest, ke kterému přišel nevinně. V rozhovoru objasnil Xaver spisovateli tajemství obrazu sv. Xaveria v Mikulašském kostele: „Bedlivým pozorováním si člověk zvyká trpělivosti, pozornosti a vytrvalosti, a to je prý cesta k vzácnému pokladu“.

Úryvek:

,Poskytuje ti  vzdělanost poklidu a míru?´ táže se Balko ve svém listě. ,Chrání tě před klamy a bludy, před malomyslností a zbabělostí, před vášněmi a náruživostmi, před mravním úpadkem, před padoušstvím?
Nikoliv! Jinak by nebylo tolik nešťastných, zklamaných, malomyslných, zbabělých, vášnivých a náruživých mezi vzdělanci, ba nebylo by mezi nimi také tolik padouchů.
Jak ale možno býti jinak! Kdyby chlebařští nedouci nevtloukali odpadky úřadní vědy do mládeže, by z ní učinili skoro výhradně jen chlebaře takového kalibru, jako jsou sami, bylo by ovšem aspoň poněkud jinak.
Rozhlédni se však kolem sebe, zkoumej a zpytuj, a zhrozíš se té bezedné prázdnoty a pustoty, která na tě zívá. V trudných okamžicích, když jsem přemýšlel o nicotě lidského  snažení, vznikla ve mně myšlenka, že člověk aspoň poměrně může dosáhnouti štěstí neoblomnou, skálopevnou důvěrou v myšlenku, byť sebeklamnější, a snažil jsem se myšlenku svou vtěliti v tazích umírajícího sv. Xaveria.´“

 Zhodnocení:

Svatý Xaverius mě mile překvapil, myslela jsem si, že to bude romaneto nezáživné a zdlouhavé, ale protože to není příběh na celou knihu, ale jen na 100 stránek, nebyl děj rozpliznut do zbytečných detailů. Pravda, že někde bylo přece jen moc informací, než být muselo a děj se nehnul, ale to na maximálně na dvou stránkách, což není nic nepřekonatelného. Děj se mi líbil, nic s podobným námětem jsem nečetla. Jakub Arbes umí výborně popisovat.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s