Literatura

Jakub Arbes – Newtonův mozek

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Vypravěč – přítel hlavního hrdiny
Jeho přítel
– fanatik do okultních věd

DĚJ:

Vypravěčův přítel nebyl příliš pilným studentem. Raději se věnoval přírodním a zejména okultním vědám. Později se stal důstojníkem, padl v bitvě u Hradce Králové.
Jednou v noci se vypravěči zjevil ve snu mrtvý přítel a pozval ho do domu svého otce na slavnost, jež se konala na počest jeho návratu. Začal zde předvádět kouzelnickou produkci. Oznámil všem, že do své zraněné lebky vložil Newtonův mozek, který sebral v muzeu. Začal kritizovat krutou nadvládu silných, vytýkal církvi její rozporuplné učení, právníkům vytýkal špatné zákony, které se dají obcházet. Uspokojení nenašel ani ve výchově, která se mu zdála být povrchní a mnohdy násilná. Nešetřil ani lékaře ani filozofy.
Poté nabídl všem zúčastněným experiment – dobrodružnou exkurzi do vesmíru, kde každému ukáže libovolný výjev z dějin. Jen vypravěč nachází dost odvahy k tomu, aby se na podivném přístroji vznesl do dalekých světů. Pohled do minulosti byl velice jednotvárný a smutný. Viděl dějiny jako nepřetržitý řetěz násilí, zabíjení a válek.
Vtom se přístroj poškodil a řítil se do hlubin. Naštěstí bylo toto dobrodružství jen pouhým snem chorého vypravěče. Ten si přesto neustále opakoval otázku: „Byla to skutečnost, přelud nebo sen?“

Úryvek:

,,Zkoumáme minulé věky a útrpně usmíváme, ba posmíváme se božské té naivnosti, nemotornosti a neurvalosti svých praotců, aniž by nám napadlo, že věkové pozdější budou se rovněž tak posmívati nám..
Chlubně bijeme se v prsa, že věk náš jest věkem osvěty a pokroku – a miliony bližních žijí v tuposti zvířecké…“

Zhodnocení:

Newtonův mozek jsem ne tak docela pochopila. Až později z popisů knihy jsem porozuměla všemu. Líbí se mi myšlenky a názory Jakuba Arbese, řečené v části vypravěčova snu ústy jeho přítele, stejně jako popisy a neobvyklý námět. Kniha se dobře četla, jen jsem měla problém všemu porozumět.

J. Arbes:

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s