Literatura

Francois Villon: Závěť

https://i2.wp.com/nd01.jxs.cz/467/793/810b3dae4a_44266609_o2.jpg

Básně od Villona mám docela ráda, dobře se i čtou, zaujímají mě, tyto se mi taky moc líbily. Jsou pochopitelné a nesnaží se být všelijak zamotané, aby ji normální smrtelník nerozuměl. Navíc jsou krátký, takže máte jednu maturitní knížku jedna dvě :) Vypsala jsem si takové poznámky, možná něco nesedí, ale tak jsem to pochopila a klidně mě opravte.

Tam kde je hvězdička, tak ty balady se mi obvzlášť líbí:

Závěť, kterou Villon napsal r. 1461 v okolí Paříže, kam se uchýlil, byv propuštěn z vězení biskupa: Villon nadává na biskupa Thibauta d´Auxigny, který ho nechal uvěznit, lá i na Boha atd, že si všechny odvede smrt, ať jsou bohatí nebo chudí.
Balada o dámách někdejší doby: každá strofa končí Ach, kdeže loňské sněhy jsou!
* Nářek někdejší sličné zbrojmistrové: stará baba lká nad svojí dřívější krásou, jak se za ní každý otáčel a každého svedla, popisuje, jak byla krásná v kontrastu s tím, jaká je nyní … kde nožky mé a mezi nimi ta roztomilá zahrádka?… – …stehna, dřív zlatý poklad můj, jsou skvrnitá jak jaternice, a moje zahrádka – no fuj!
Balada sličné zbrojmistrové nevěstkám: říká ženám všech povolání, že jednou pomine jejich krása, a že nadávají na nevěstky, protože nejsou počestné a přitom jednou taky museli být počestné, stejně jako ony jsou (ty, kterým říká,že zestárnou). Každá strofa končí: …tak jako mince, kterou stáhli.
* Dvojbalada o bláznovství a lásce: vypráví o slavných mužích z historie (i z Bible a bájí), které doplatili na lásku, jak jsou ženy prohnané a klamou. První balada končí vždy na …šťasten, kdo s tímhle nemá nic!
Modlitba k Panně Marii složená pro Villonovu matku
Balada a modlitba: …ten slavný pijan, mistr Jean Cotart! Končí každá strofa, Cotart je Villonův právník, psal, že je ožrala.
* Balada o jazycích klevetníků: naprosto skvělý ,,recept“ na jazyky klevetníků,… proceď je plátnem z podělaných plen apod. a každá strofa končí na: …a škvař v tom jazyky svých klevetníků.
Balada-protest: strofy končí na …žít v komfortu: ach, nad to v světě není. O chudých a bohatých.
Balada o zobáčku Pařížanek: vše končí na…však Paříž, Paříž hraje prim.
Balada o tlusté Margot: posměšné i na sebe, vše končí …zde v hampejzu, kde rozbili jsme stan. O jejich souloži apod.
Balada mravoučná: vše končí na: Všechno jen do putyk a ženským! Kam lidé dávají to, co vydělají, muži.
Balada kajícná: končí na …odpusťte, všichni křesťané!
Balada závěrečná: končí na …než se světem se rozžhnal. Asi o sobě, jak měl život kočovníka.

Balada-epitaf, již Villon napsal sobě a svým druhů, kteří s ním byli odsouzeni k oběšení: končí na …však Boha proste, ať k nám tvrdý není!
*Balada o odvolání, kterou Villon napsal v lednu 1463 po šťastně přetrpěné zkoušce vodou: končí na …Tak co? Že měl jsem zůstat zticha? Silná balada, vysmívá se středověkému mučení.
Balada-petice předložená soudnímu parlamentu, který 5. ledna 1463 změnil Villonův ortel smrti na trest vyhnanství: ..končí na …otče a bratře mocných nebešťanů.

Pojem Villonská balada
Závěť k přečtení

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s