Literatura · Povídkové antalogie

Leacock: Literární poklesky

Literární pokleskyKrátké humorné povídky, u kterých se člověk nasměje, a když se zapřemýšlí, tak zjistí, že je to možná i k pláči.
Leacock vzal spoustu situací, které převedl do parodie. A já mám parodie moc ráda, dá se pomocí nich ukázat něco, čeho si jinak nevšímáme.

Anotace z kosmas.cz

Patrně nejznámější soubor črt, povídek a literárních parodií kanadského humoristy Stephena Leacocka si během pětačtyřiceti let, jež uplynula od jeho prvního českého vydání, získal tisíce nadšených čtenářů a jeho opakované reedice jsou nejvýstižnějším potvrzením jeho nepomíjející obliby a živosti. Leacockův duchaplný a trefný humor, beroucí si na mušku s větší či menší dávkou břitkosti všemožné formy lidské pošetilosti, pokrytectví, okázalosti či snobismu, je svérázným komentářem nesrovnalostí a paradoxů světa, v němž žijeme – a i dalším generacím čtenářů se nepochybně stane zdrojem stejného potěšení, jaké jejich psaní působilo samotnému autorovi.

(c) Obsahy povídek, spoiler:

Moje finanční kariéra – skvělá povídka o chlapíkovi, co si jde uložit peníze do banky. 65 dolarů!!! Musí důvěrně mluvit s ředitelem, který ho po zjištění této informace nekompromisně pošle za někým, kdo mu peníze uloží. Aby nevypadal podezřele, okamžitě si chce vybrat 5 dolarů, ale přepíše se a vybere si všechno. S šekem odchází pryč, vytrémovaný.

Strašlivý osud Melpomena Jonese – naprosto skvělá povídka o chlapíkovi, který se nedokáže rozloučit na návštěvě. Paní domu stále říká, jestli nemá na ně ještě chvilku času, nedokáže lhát a tak řekne, že má – má měsíc dovolené. Hostující se pak na něj už zlobí, že nechce odejít, on je nešťastný, protože odejít chtějí a nechápe, že se ho ptají jen z legrace, jestli u nich nechce přenocovat apod. Nakonec po měsíci, poslední den své dovolené, umírá – a ze spaní ještě vykřikuje, že by už měl… (jít)

Vánoční dopis (Odpověď mladé dámě na pozvání k účasti na dětském domácím dýchánku) – U toho jsem se popadala za břicho smíchy. Odpověď služebníka nejspíš své paní, že se nechce účastnit dětského domácího dýchánku, protože…a teď vyjmenováno xx věcí, co by musel hrát a co by mu děti dělaly :D

Jak vydělat milion dolarů – trošku parodie na to, jak se dají vydělat peníze, přestože hlavní hrdina nechápe, co to znamená ždímat sirotky apod.

Jak se dožít 200 let – skvělý návod pro všechny, co chtějí žít zdravě – proč nesportovat, proč jíst co hrdlo ráčí, proč si užívat života :) Taková parodie, u které jsem se taky dost nasmála.

Návod k rozhovoru (kterým je možno natrvalo vyléčit amatéra v kouzelnictví z jeho karetních triků) – takový krátký rozhovor mezi mužem, co se snaží udělat jednoduchý karetní trik a jeho ,,obětí“, která to neustále nějak hatí. Dokonalé :)

Kouzelníkova pomsta – skvělá povídka o tom, jak dělal kouzelník své triky, ale někdo v hledišti vždy řekl, že si ty věci vytáhl z rukávu (přestože by to musela být dřevěná houpací židle, králíci, karty, šátky…), a tak mu nikdo nevěřil. Na závěr si od onoho pána vybral hodinky, brýle, límeček – vše zničil, on se jen usmíval, čekal, kde vytáhne ty věci nerozbité, vše svolil. Kouzelník se na obecenstvo usmál a řekl, že jestli nechtějí vidět, jak tomu pánu ničí ještě něco, bude konec představení.

Síla statistiky – o dvou cestujících ve vlaku, co se považují za chytráky a sdělují si různé zajímavé statistiky stylem: Představte si například, že v takové kapce vody je plno těch…no plno těch…teďka mi to vypadlo…těch mrňavých potvůrek…a každý krychlový centimetr jich obsahuje ehm... atd.

Muži, kteří mne holili – o tom, že muži utrácí spoustu času i peněz za holení, aby se dozvěděli něco o sportu, o kterém ví holiči vše.

Vyložím ti stručně, oč tam jde – tuto povídku jsem slyšela už ve škole. Jeden muž čte knihu a snaží se stručně vyložit druhému, oč tam jde, ale různě se do toho zamotává, neobjasňuje mu vše apod. Vysvětluje nějaký ten typický románek, který je zamotaný sám o sobě :D

Šestapadesátka – skvělá povídka o pracovníkovi čistírny, co svému příteli vypráví, jak mu chodilo prádlo od mladíka s č. 65,…a teď mu popisuje na oblečení, které dostával, že studoval, promoval (podle vína), že se zamiloval, měl přítelkyni, ta se s ním ale rozešla a on se zastřelil…dokonalé. Na konci se dozvídáme, že to bylo ve skutečnosti oblečení toho přítele, ale to mu neřekl.

Rady cestujícím – to nejspíš L. vymyslel takové vtipné rady, co pochytil nesmyslnosti cestujících, opět zparodováno.

Můj neznámý známý – jak muž jel vlakem a narazil na známého, přestože ho vůbec nepoznal. Dělal, že ví, o koho jde a směle odpovídal na různé dotazy. Pak zjistil, že ten známý byl ve skutečnosti neznámý a obral ho o peníze.

Vánoce Smolíka McFiggina – o Vánocích malého chlapce, který si přál bubínek apod. Matce koupil brož, otci doutníky, ale sám dostal límečky, kalhoty a věci, které prostě malý kluk nechce. Tak se rozhodl, že příští rok to s tím Mikulášem nebude riskovat a místo brože a doutníků rodičům si koupí něco sám.

Život Johna Smithe – o tom, jak životopisy slavných mužů tvoří vždy nějaké skvělé události a zlomy, tak tedy L. vymyslel životopis jednoho muže naprosto obyčejný, čímž parodoval ty spisovatelské.

Ideální interview s naším největším hercem (To znamená s kterýmkoli s našich šestnácti Největších Herců) – parodie na ty mistry herce :) Hází lví hřívou, zvládá skvěle komedii i tragédii a chce zahrát Hamleta beze slov. Jen výrazem své tváře :D

O sběratelství – o jednom sběrateli, co měl obrovskou sbírku známek čítající 6 téměř stejných kusů – lišící se cenou, pak mince, za které si koupil oběd apod.

Nejnovější vymoženosti pojišťování – Jak se jeden muž snažil humornými odpověďmi v dotazníku odpálkovat pojišťováky a ti ho i přes nesmysly, které napsal, pojistili…prostě za každou cenu získat zákazníka.

Kterak si vypůjčit sirku – o muži, co požádal jiného o sirku, ten se celý šacoval a přestože ho druhý muž zastavoval, že to není tolik potřeba, vytrhal si kapsy, podšívku, prostě mu chtěl vyhovět (opět parodie), nakonec našel párátko.

Experiment se strážníkem Hoganem – pochopila jsem to tak, že hrdina této povídky si vymýšlí nebo možná píše pravdivě o charakterech lidí, kteří mu posílají dopisy. Nejspíš grafolog…

Pomíjení poety – tady si bere L. na paškál básnictví :)

Úvahy o jízdě koňmo – jestli je lepší jezdit na koni než na kole a proč…

Vlastním přičiněním – o milionářích, co si vypráví o svých začátcích, až skončí hádkou, že by jim stačila i pouhá studená kaše, kterou si objednají, pak na sebe mrknou a přeobjednají to na humra, polévku atd. a už se o tom nikdy nebaví.

Návrat k divočině – o muži, který je přemlouván na výlet do divočiny, odmítá. Jak jeho kolegové taky jezdí, ale jestli by nebylo lepší, kdyby si na výlet do divočiny hráli v kancelářích.

Těžký život zálesáka (Moje plány na lov losů v kanadské divočině) – O mužích, co chtěli lovit losy, ale stále to odkládali, protože vedle jejich chaty byl postaven hotel a tam byli slečny a zábava a jídlo…

Salámio (Příspěvek ke studiu Shakespeara) – o muži, co byl přesvědčený, že je v S. hře Salámio, dělal se za chytrého, vymyslel tu postavu dokonale a říkal, že je přítomen téměř v každé scéně, stojí za oponou apod.

A, B a C (aneb matematika z lidské stránky) – skvělá povídka o mužích A, B a C ze slovních úloh v matice. O jejich postavě, životě, osudech :D:D

U fotografa – jak se muž nechal vyfotografovat pro přátele a fotograf kritizoval jeho obličej, uši apod., pak ho dokonce dočista upravil na výsledné fotografii, aby byl hezčí. Muž se samozřejmě naštval, že to je jeho obličej, musí s ním žít a tohle ať si strčí…

Halucinace pana Wlezleyho – vlezlý pán, možná proto to jméno. Stále obtěžuje svojí pomáhavostí mladý pár, který ho nakonec pošle na dovolenou kamsi na Sever, aby se ho zbavili. On se dojímá, jak vždy ten mladík se ptá, jestli je pan W. v saloně apod.

Můj krejčí (Skica k zátiší) – o muži, který si nechává po třicet let šít šaty od jednoho muže, jejich důvěrný vztah, který by byl narušen, kdyby se jako vždy krejčí nezeptal, jestli nechce koupit nějaké košile apod. A pak zemře skrz peníze a ten muž lituje, že si nekoupil nějakou košili.

Omyly svatého Mikuláše – o dvou rodinách, kde tatínci koupí synům vláček, maminky panenky, děti rodičům doutníky a karetní hru,… ale s vláčkem si hrají tatínci, s panenkami maminky, prostě je to poobrácené. Dobrá povídka :)

První volání jara (aneb Ach, jak ti ptáčkové šveholí) – o muži, co je opravdu naštvaný, jak mu kamarádi neustále povídají o příznacích jara v přírodě, když on to pozná podle cen ovoce a zeleniny, podle chřestu v omáčce apod. Jejich blábolení nechce slyšet.

Trampoty letního hosta – jak se jednou jeden muž omylem upsal na měsíční návštěvu do sídla svého kamaráda, chtěl se utopit, nakonec mu volají, že jeho kancelář vyhořela a jeho pomocník je ošklivě popálený, musí se vrátit. Libuje si, jak to jeho pomocník krásně zařídil dle jeho žádosti telegramem a aby se to jeho kamarád snad nedozvěděl, měl by opravdu zapálit tu kancelář a popálit svého pomocníka. Ale stojí to za to…

Dolar, o který jsem přišel – o muži, co půjčil dolar svému kamarádovi na taxi, ten na to úplně zapomněl. Snažil se mu to nějak připomenout, pak vzpomínal, komu možná on dluží dolar…

Průvodce dokonalého milence (neboli Jak si vybrat družku na moři i na souši) – takový článek humoristický…

Fyziologický Filip (Povídka z učebnice) – povídečka jako dovětek k předchozímu článku

Jak jsme slavili Svátek matek – o rodině, co chtěla připravit mamince skvělý den na Svátek matek, ale dopadlo to tak, že maminka měla úplně stejný den jako vždy, jen oni si báječně užili…

Přednáška o chození – jak jeden profesor své žáky obeznamoval s tím, co to znamenají pojmy Chodit apod. A že už jistě spěchají, že slyší troubit jejich řidiče.

Naše čtenářská veřejnost (Pohled do knihkupectví) –
skvělá povídka o všech možných praktikách, jak se snaží knihkupci prodat knihy, které jim leží na pultu. Vymýšlí si, jedna kniha je pro všechny situace dle potřeby apod.

Z pamětí mladé šlechtičny (Vypravuje lady Trouffle-Shouffleová) – o dědění…humoristicky

Veliký detektiv (aneb Vražda po 2,50 dolaru za kus) – satirická povídka o tom, jak jsou vlastně detektivky stupidní

Záhada k zbláznění (aneb Defektní detektiv) – zase navazuje na předešlý článek, zábavná povídka o detektivovi, který se samozřejmě hrozně inteligentní a přitom je to totální blbec… taková parodie na Sherlocka Holmse a jiné.

Q (aneb Fakta o fatálnosti fantasfantomatů)– vtipná povídka. Musím si zaznamenat:

,,Věříte v nadpřirozeno?“
Trhl jsem sebou, jako bych dostal ránu.
V okamžiku, kdy Annerly promluvil o nadpřirozenu, jsem přemýšlel o  něčem docela jiném. Že o tom začal právě ve chvíli, kdy jsem myslel na jinou věc, mě udivilo přinejmenším jako velice zvláštní náhoda.
Je to o dvojici přátel. Jeden vypráví druhému, jak se mu ozývá přítel Q, jako duch, že potřebuje dva dolary. Bohužel ten přítel je nemá, tak pokus provedou s penězi toho druhého, kterému to vypráví. Ten je nadšený, když mu přítel volá, že si Q peníze skutečně vzal.
To několikrát opakují. Potom se prý Q ozval, že chce sjednotit všechny fantasfantomy a potřebuje veškerý kapitál dvou mužů. Ten přítel se do toho opět zapálí a donese 500 dolarů.
Druhý den ten jeho kamarád zmizí i s penězi a on se může ukousat výčitkami, že ho stáhlo podsvětí. Už jen fakt, že nezaplatil čtyři měsíce nájem a měl nějaké dluhy, mu potvrdilo, že to opravdu nečekal.
Guvernantka Gertruda (aneb Srdce sedmnáctileté siroty) – jak máme ty telenovelové příběhy o tom, jak chudá služka jede tam a tam a zamiluje se do ní hrabě, kterého chce za to otec vydědit, ale ukáže se, že ta služka je dědička, s kterou se měl ten muž oženit… tak to L. zparodoval, opět skvělé :)
Líbí se mi:
Byla divoká a bouřlivá noc na západním pobřeží Skotka. Leč to je pro náš příběh vedlejší, neboť se neodehrává v západním Skotsku.
Karolíniny Vánoce (aneb Nevysvětlitelné nemluvně) – Opět vzat takový ten dojemný příběh s dobrým koncem a zparodován. A místo z Bible četli z Euklidovy knihy … takže matematika :D
Oklamán na Okeáně (aneb Mořem zmořený – námořnická povídka ve starém slohu) – dalo se to čekat – zparodizovaná povídka o těch úžasných dobrodružných knihách plných hledání zakopaného pokladu apod. Tady kapitán hází lidi nenápadně přes palubu, aby se nemusel moc dělit o poklad, svěří se jen jednomu člověku, se kterým po napadení piráty, kteří jim prorazili díru do lodi, uniká na voru (který vyrobí ze stěžně, který nenápadně rozsekali). Tahají sirky, kdo koho sní, protože zapomněli otvírák na konzervy. Přeživší se konečně dostane na ostrov, ale poklad nalezne posádka z lodi, z které unikli, protože nechali na stole mapu…A tak ten muž jí bláto a odívá se kaktusy, onemocní, zemře a pohřbí se.
Hrdina z Horákova (aneb Životní zápas Ezechiáše Erteple) – tahle povídka se sice snaží o parodii, vlastně to je parodie, ale je až moc jasné, že to bývá pravda. A nesmyslná, jak to L. skvěle vylíčil.
Erteple přišel do NY hledat práci. Házeli ho za ty žádosti ze schodů apod. Takový absurdní šílenosti :D, na ulici se na něj vrhl papež a ukousl mu ucho. Když žebral, lidi mu dali 10 dolarů, které propil a projedl na pribináčku.
Rozhodl se, že začne žít zločinecký život, když to jinak nejde. Zastřelil komorníka i lidumila, co rozdával peníze chudým a jiným, ukradl mu peníze a snažil se střílet i na policisty. A stal se zločineckou elitou, policisté mu dali ten nejlepší pokoj, lidé se mu klaněli a obdivovali ho, zprostili ho všech obvinění a stal se z něj bohatý muž.
A tak to bývá…co takový Al Capone. (bývá, bývalo?…)
Reklamy

4 thoughts on “Leacock: Literární poklesky

  1. Pingback: Povídky |

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s